Странната съдба на паметник на Ленин, свален в Чехословакия, заплашен и в САЩ 18.08 | 15:12
Кметът на Сиатъл иска да премахне скулптурата на българския художник Емил Венков

Кметът на Сиатъл (щата Вашингтон) Едуард Мърей иска да премахне паметника на Ленин в града заедно с паметника на конфедералистите от Гражданската война в САЩ, съобщи в. "Сиатъл таймс", цитиран от "Сега".
"През последните дни жителите на Сиатъл изразяваха тревога и разочарование, че в нашия град съществуват символи на ненавист, расизъм и насилие", заяви кметът по местно радио.
"Трябва да премахнем всички тези символи. Те включват както паметници на конфедералисти, така и статуи, идеализиращи основателя на авторитарния съветски режим. Мисля, че мемориалът на конфедералистите на гробището "Лейк вю" и статуята на Ленин в района Фримънт трябва да бъдат премахнати. Никога не трябва да забравяме нашата история, но също така не бива да идеализираме онези, които са извършвали жестоки зверства и са се опитвали да ни разделят по признака какви сме и откъде сме", обясни Мърей.
Кметът обаче уточни, че и двата паметника се намират на частни терени и за премахването им трябва да се иска съгласието на собствениците.
Статуята на Ленин в Сиатъл е бронзов паметник с височина 5 метра. Тя е дело на българския скулптор Емил Венков, който почина съвсем наскоро - на 9 юни 2017 г. в Братислава и идната неделя щеше да навърши 80 г.
Паметникът на Ленин е поставен през 1988 г. първо в град Попрад (сега на територията на Словакия). След падането на комунистическия режим в Чехословакия са премахнати и всички комунистически символи. Така скулптурата на Ленин е демонтирана.
Американецът Луис Карпентър обаче я купува и я изпраща в САЩ. През 1994 г. той умира и година по-късно наследниците му я монтират в частен сектор на една от улиците в Сиатъл.
Статуята е обявена за продан при начална цена през 2015 г. от 250 000 долара, но още няма купувач. Тя е една от най-посещаваните туристически забележителности на града.
Водещи
-
Лавров: Русия ще изложи ясната си позиция на преговорите с Тръмп
Русия ще изложи ясната си позиция на руско-американските преговори в Аляска, изтъкна Лавров.
15.08 | 13:30
-
Мъж предизвика пожар в Монтанско
Обгорели дървени и тухлени кошари, 20 дка ниска тревна и храстова растителност.
15.08 | 13:15
-
Режим на водата се въвежда в населени места на община Севлиево от днес
Това съобщават от местната администрация и ВиК дружество.
15.08 | 13:00
-
Как мистериозно изчезнаха три от основните фигури в „Наглите”
Според Найденов ако изчезналите са успели да запазят част от откупите, възлизащи на около 3...
15.08 | 12:30
Най-четени
-
Средната месечна заплата в България продължава да расте
Къде са най-високите и най-ниските възнаграждения
15.08 | 10:45
-
Кой е шофьорът, влетял с кола в автобус
Загиналият е бил единственият пътник в автобуса - сирийски гражданин
15.08 | 11:30