Сънищата са реалност в „Последната територия” на Момчил Николов 07.10 | 13:36
За пръв път български писател излиза от постсоциализма и личната драма и навлиза смело в модерността

Българската литература се нуждаеше точно от такъв роман – новаторски, интелигентен и наднационален, европейски. "Последната територия” (ИК "Сиела”) на Момчил Николов е книгата, за която ще се говори дълго време след излизането ѝ, защото най-после български писател дръзва да излезе от отъпканата пътека на постсоциализма и личната драма и навлиза смело в модерността. "Последната територия”, в която броди авторът на трилогията "Кръглата риба”, е задъхващо пътуване в непознати, несъзирани земи.
През 2006 г. пациентка на изтъкнат психиатър в Ню Йорк рисува портрет на мъж, който редовно се явява в сънищата ѝ и ѝ дава лични съвети. Портретът остава на бюрото на психиатъра и дни по-късно друг пациент го забелязва и казва, че същото лице се появява и в неговите сънища. И двамата твърдят, че никога не са срещали мъжа в реалния живот. Оттогава насам над 2000 души от различни краища на света са потвърдили, че мъжът от скицата е влизал в сънищата им. Създаден е уебсайт, в който тези хора се опитват да намерят истината – кой е той и какво стои зад странния феномен. Има ли някой, който умее да броди из сънищата, и ако да – как се случва това?
Един мъж се събужда в град, където нищо не му е познато, включително и собственото му лице. Кой е този човек? Как е попаднал там? С кого ще го срещне Съдбата или Онази, която контролира всичко? "Последната територия” започва именно така – с тези въпроси, които ни водят в лабиринта на подсъзнателното с всяка следваща страница. На всяко ниво научаваш нещо, което ще ти помогне да подредиш пъзела и да придобиеш представа за цялостната картина. А може би и да разбереш нещо за непознатия от портрета, нарисуван преди десет години в Ню Йорк.
Момчил Николов разполага действието на романа си в Барселона, град-лабиринт сам по себе си. Не би могло да има по-цветна и привлекателна шарада от каталунския мегаполис, където да се ситуира сюжетът на роман, привидно шантав и нелогичен като сън, но опознаеш ли го, кристализира до плашещо добре организирана машина за манипулация. Авторът предлага близо 700 страници прескачане от реалното в свръхреалното, от живота към смъртта, от действителността в съня. И все пак в края всичко е ясно и страховито реално.
"Последната територия" е роман, отнел няколко години сериозни проучвания на писателя, на което дължим и солидната юнгианска жилка в книгата. Повече за нея авторът ще сподели на премиерата на "Последната територия" на 14 октомври, петък, от 19 часа в "Перото".
Очаквайте подробности следващата седмица!
Водещи
-
ПП-ДБ за идеята на Пеевски да се отнемат субсидии на партии: Той си има прокуратура и си я използва
Петков обяви, че няма такъв човек Джереми О`Нийл.
23.05 | 13:31
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23
-
Бизнесмен: В Египет чакат на опашка, за да дойдат в България за 1000 евро заплата
Според него, обаче, пътната инфраструктура и част от държавните процеси спъват наплива както...
23.05 | 14:15
-
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора през 3-дневния уикенд по случай 24 май
Община Стара Загора пожелава весели почивни дни и прекрасен празник на българската азбука,...
23.05 | 14:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45