Търновската конституция – събитие, неподвластно на времето 23.07 | 17:20
Излезе от печат сборникът, посветен на 135-годишнината от приемането ѝ

Излезе от печат сборникът "135 години от приемането на Търновската конституция”, в който са събрани научните доклади и историческите изследвания на участниците в научната конференция, посветена на годишнината. Форумът се проведе в сградата на Учредителното събрание във Велико Търново на 13 и 14 април. Сборникът е под съставителството и научната редакция на проф. д-р на юридическите науки Васил Мръчков.
Форумът бе организиран от Народното събрание, Софийския университет "Св. Климент Охридски и Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий”.
"Има исторически събития, които са неподвластни на времето. Броят на годините по календара, които ни отдалечават от тях, расте, но те не остаряват. Нещо повече. Връщането към тях от дистанцията на времето събужда нови въпроси. Търновската конституция е такова събитие от новата история на България”, пише в предговора проф. Васил Мръчков.
В сборника са публикувани историческите изследвания на академик Георги Марков – "Изпитанията на Търновската конституция”, на Андрей Пантев – "Държавност преди държавата”, на Милко Палангурски – "За състава на Учредителното народно събрание” на проф. д-р Радослав Мишев – "Търновската конституция в контекста на европейската конституционна система в края на ХIХ век”, на Петко Ст. Петков – "Отношенията между Българската православна църква и държавната власт в Търновската конституция” и др.
В книгата са събрани и правни изследвания за първата българска конституция на видни юристи като Мария Манолова, Димитър Токушев, Евгений Танчев, Янаки Стоилов, Малина Новкиришка-Стоянова, Костадин Паев, Марин Белов, Христо Паунов, Наталия Киселова, Пламен Киров, Васил Мръчков и др.
В първата част на сборника са поместени приветствията до участниците в научната конференция. Сред тях са словата на председателя на 42-рото Народно събрание Михаил Миков, на министър-председателя на Република България Пламен Орешарски, на Негово Светейшество патриарх Неофит, на проф. д-р Лазар Груев, на председателя на Върховния касационен съд, на Негово Високопреосвещенство Григорий, митрополит Търновски, на проф. д-р Сашо Пенов, декан на Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски”, на проф. д-р Емилия Друмева от Юридически факултет на Пловдивския университет, на Ралица Негенцова, председател на Висшия адвокатски съвет, на проф. д-р Пламен Легкоступ, ректор на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий” и на Даниел Панов, кмет на Велико Търново.
Водещи
-
Борислав Сарафов остава и.ф. главен прокурор и след 21 юли
На заседанието днес Огнян Дамянов постави въпроса за приложението на чл. 173, ал. 15 от Закона...
09.07 | 12:30
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
Кметът на Варна остава в ареста
Разследването остава динамично и ще следим развитието на случая в реално време.
09.07 | 11:45
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
Най-четени
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30