Изложба, вдъхновена от изрисувания Паметник на съветската армия 11.05 | 08:34

„Реакции” в Галерия „Васка Емануилова”

От Олга Андреева

Днес, 11 май, от 18.00 ч., се открива изложбата "Реакции" в рамките на платформата за съвременно изкуство и млади автори "Място за срещи" на галерия "Васка Емануилова”.

Изложбата е вдъхновена от две акции, случили се преди около година в публичното пространство на София – изрисуваните фигури на един от релефите на Паметника на съветската армия със слогана "В крак с времето" и организираното от групите Трансформатори и WhATA "възпоменание" пред плочата на новооткрития Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство.

Тези две събития са отправна точка за поставяне на въпроса за социалната роля на съвременното изкуство, неговите места на случване и диалога му с обществото, посочват от Дирекция "Култура" на Столична община.
Показани са работи на едни от активните млади автори на художествената сцена у нас, които представляват израз на раздразнение и критически коментар върху процесите в съвременния свят. Те са примери за художествени ре/акции спрямо начина ни на живеене, политическите и икономически граници, които днес преминават през телата ни и предизвикват емоции, фрустрации, вътрешно желание за само/контрол или неподчинение.
Част от работите се случват по време на изложбата извън галерията, други представят в пространството архиви и документи, текстове и сложно изградени мисловни конструкции: 
- Камен Стоянов превръща празната рамка на билборд в странен паметник на капитализма; 
- Станимир Генов изписва с ударна бормашина, бавно и звучно думата "съжалявам" в столичния квартал Люлин; 
- Ани Васева и Боян Манчев трансформират архива на пърформанса си "С", създавайки един фантазен и космат, но и тревожещ свят на инфантилното удоволствие; 
- Искра Благоева изследва връзката между съвременната индустрия на красотата и популярната култура; 
- Кирил Кузманов поставя въпроса за местата и начините на представяне на изкуство между локалната среда и глобалните световни форуми чрез документация от инициативата си за прекосяване на Перловската река в София, която бе осъществена при откриването на Венецианското биенале миналата година; 
- Викенти Комистки иронизира клишираната представа за художника-гений, който определя едностранно комуникацията си със зрителя. 

Работите в изложбата не предлагат конкретни граждански платформи, политически идеи или "лозунги” за промяна, те правят видими вече съществуващи процеси в обществото и са израз на желанието на художниците да работят в много по-непосредствената среда на живеенето. 

Водещи

Най-четени