„Щурците“ се сбогуваха с публиката на „Аполония“ 07.09 | 12:05

С последния си концерт в кариерата легендарната група закри артфестивала в Созопол

От iNews.bg

Любимата група на поколения българи "Щурците" закри 33-тото издание на Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол. Огромният интерес на публиката доказа, че тазгодишното издание на Фестивала беше едно от най-успешните в историята му. 
Последен концерт на "Щурците"
Кирил Маричков сподели пред екипа на Фондация "Аполония", че закриващият концерт бешe последният на групата, съобщиха от M3 Communications Group. 
Тази година "Аполония" представи богата и разнообразна програма с удължено времетраене. Цели 11 дни посетителите на Фестивала имаха възможността да се насладят на най-актуалните творчески проекти на българската и международната театрална, кино, литературна, художествена, фотографска, архитектурна, балетна и музикална сцена.
1972427
Наградите
Почетният приз "Аполон Токсофорос" бе присъден на скулптура и художник Павел Койчев. Генерален спонсор на "Аполония" отново беше ОББ, която връчи своята специална награда на Лили Иванова.

В Амфитетъра в Созопол бяха представени блестящи концерти и спектакли на Камерен ансамбъл "Софийски солисти", Мистерията на българските гласове, Лили Иванова, Камелия Тодорова и Орлин Павлов, балет "Арабеск", Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Люси Дяковска и Плевенската филхармония, Руши Видинлиев, Васил Петров и ансамбъл "Чинари".

Джаз феновете бяха завладяни от изпълнители, почитани по цял свят. Безспорни таланти като Антони Дончев, формация "Джазаница", MYXTET, The Golden Project, Христо Йоцов, с най-новия си проект Jazz Cats и други зарадваха публиката както с класически джаз изпълнения, така и с ефектни импровизации.

Читалище "Отец Паисий" стана сцена на вълнуващи театрални постановки и кино прожекции на български творби. Акцент беше постановката CLASS, продукция на Фондация "Аполония" и Театър 199.
Художествената галерия беше дом на много изложби на талантливи художници, интересни литературни четения и представяния на най-новите български творби.
Сред тях бяха "Остров Крах" на Ина Вълчанова, "Море на живите" на Александър Секулов, "Хавра", премиера, на Захари Карабашлиев, "Чамкория" на Милен Русков и "Камбаната" на Недялко Славов.

За "Аполония"
Празниците на изкуствата "Аполония" са най-големият, дългогодишен и мащабен арт фестивал в България. Негов организатор е Фондация Аполония, създадена през 1991 г. Първото издание на Фестивала се провежда през 1984 г.
Ежегодно сцените на "Аполония" в Созопол привличат стотици артисти и хиляди любители на изкуството от България и света. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства. 

Водещи

Най-четени