Google почита днес Пенчо Славейков 27.04 | 12:21
Навършват се 150 години от рождението на поета
Google реши да почете паметта на Пенчо Славейков - днес се навършват 150 години от рождението на поета.
Роденият на тази дата през 1866 г. в град Трявна поет учи в Стара Загора, където през 1876 г. баща му е назначен за учител. Пенчо е свидетел на опожаряването на града по време на Руско-турската война, споменът за което остава завинаги в неговото съзнание, като тези спомени му служат по-късно при работата му върху "Кървава песен". Семейство Славейкови едва се спасява от пожарищата и се събира в Търново. След края на войната се премества в Сливен, през 1879 г. – отново в Търново, където Петко Славейков издава вестниците "Остен" и "Целокупна България", а Пенчо Славейков участва в разпространението им.
Най-малкият син на Петко Славейков, заедно с редица други известни културни дейци, създават кръга "Мисъл", който слага началото на модерната българска литература.
Някои от най-известните произведения на Пенчо Славейков са публикувани в списанията "Мисъл" и "Българска сбирка". През годините той работи като учител в Софийската мъжка гимназия и в Народната библиотека в София. Бил е директор на Народния театър (1908-1909) и на Народната библиотека (1909 – 1911).
Пенчо Славейков си отива от този свят по време на път в град Комо (Италия), където на 10 юни умира. В България, която след по-малко от четири години ще възприеме Грегорианския календар, е все още 28 май. Погребан е в селското гробище, а през 1921 г. костите му са пренесени в България.
Литературното наследство на поета е вдъхновяващ пример за няколко генерации българи.
Водещи
-
Издирваната „криптокралица“ Ружа Игнатова може все още да е жива, твърди резследване
Ружа Игнатова беше харизматичната съоснователка на OneCoin – криптопонци схема, която е...
25.01 | 18:00
-
Топ астрологът Павел Глоба със стряскаща прогноза за България (ВИДЕО)
Най-сериозните събития в страната, когато тя може да се окаже на ръба на разкол ще бъдат през...
25.01 | 17:40
-
Станишев призна: Възможно е БСП да не мине 4%-ата граница на изборите за НС
Имаме специфична позиция в Борда за Газа - Николай Младенов е върховен представител, и това би...
25.01 | 17:00
-
РИОСВ пломбира линията за ПДЧ на "Кроношпан" във Велико Търново
Преди еколозите да влязат в завода, линията за ПДЧ беше спряна доброволно, защото изтече...
25.01 | 16:40
Най-четени
-
Нинова: Не беше сега моментът Радев да се появи на политическата сцена
Опашка от службогонци се нареди зад него, смята тя
25.01 | 12:00
-
Слави Василев: Радев ясно е изразил позициите си за еврото и Украйна, ще покаже пълния си потенциал
Той ще стане мишена на всички и за всичко, заяви политическият анализатор
25.01 | 14:00
-
Осем изпълнители продължават в националната селекция за "Евровизия 2026"
Керана и Космонавтите, Михаела Маринова, Молец, Роксана, DARA, Innerglow, MONA и Preyah...
25.01 | 11:40
-
Станишев призна: Възможно е БСП да не мине 4%-ата граница на изборите за НС
Имаме специфична позиция в Борда за Газа - Николай Младенов е върховен представител, и това би...
25.01 | 17:00