Мангото защитава клетките от стареене 13.10 | 15:45
Регулира и кръвната захар

Учени съобщиха за неочаквани ползи от мангото при профилактика на диабета. В проучването на екипа, публикувано в списание Nutrients, са участвали хора на възраст от 20 до 60 години, всички с наднормено тегло, разделени в две групи.
В продължение на четири седмици участниците в първата група консумират манго всеки ден (всяка порция съдържа 100 калории), а хората в другата - десерти със същото съдържание на калории.
След края на изследването доброволците от първата група са имали забележимо понижение на нивата на инсулин, а показателят HOMA-IR, който се използва за оценка на риска от развитие на диабет, е станал още по-нисък.
Увеличила се е и активността на гена Nrf2, който влияе върху способността на клетките да устояват на оксидативния стрес – именно той ускорява стареенето на тялото, допринася за развитието на възпаления и различни заболявания, включително сърдечносъдови, рак и невродегенеративни разстройства.
Учените смятат, че полезните свойства на плода не се ограничават само до подобряване на метаболизма, но и за контролиране нивата на кръвната захар.
Докато повечето други плодове съдържат много захар и причиняват резки колебания в нивата на кръвната захар, мангото има нисък гликемичен индекс. Ето защо плодът трябва да бъде включен в диетата на хора, склонни към развитие на диабет.
Източник: zdrave.to
Водещи
-
Иво Сиромахов: Всички вие, които сега тричате Карлос Насар, какво направихте в живота си?
Писателят се скара на българите заради критики към световния шампион
15.10 | 17:59
-
Българският паспорт вече е почти равен по сила на американския
Американският паспорт вече е 12-и, докато родният е на 14-то място в класацията
15.10 | 17:15
-
Топлофикация София е на ръба на умишлено режисиран колапс
“Ръководството на Топлофикация явно иска да скрие от софиянци състоянието на дружеството, но...
15.10 | 17:00
Най-четени
-
Гърция сваля цените на над 2000 стоки
Инициативата за това е на министерството, като целта ѝ е да убеди търговските вериги да...
15.10 | 12:30
-
БОЕЦ организира протест пред МВР
Те настояват за оставката на вътрешния министър Даниел Митов
15.10 | 10:59
-
Радостин Василев: Видно е, че отиваме към избори заради провала на управляващото мнозинство
По думите му "днес, утре и в петък най-вероятно парламентът няма да работи". "Просто няма...
15.10 | 10:15