Билетчетата за градския транспорт в София "влизат" в телефона 09.10 | 17:45
Въвежда се дигитален портфейл, цените се закръглят надолу с въвеждането на еврото

Софиянци ще могат скоро да купуват и ползват билетите и картите си за градски транспорт директно през телефоните си. Това стана ясно, след като Столичният общински съвет прие реформата, предложена от Гергин Борисов и Борис Бонев от "Спаси София".
Новата система предвижда създаването на мобилно приложение за градския транспорт, през което гражданите ще могат да закупуват билети, да подновяват месечни и годишни карти и да ги добавят директно в Apple Wallet или Google Wallet. При проверка ще е достатъчно едно сканиране с телефон или часовник.
"Днес софиянци можем да се поздравим с една добра новина — билетите за градския ни транспорт ще влязат и в телефоните ни", заяви Гергин Борисов, общински съветник и член на комисията по дигитализация.
По думите му дигитализацията ще спести време, хартия и неудобството от забравени или изгубени карти. Приложението ще изпраща и известия за изтичащи абонаменти, като подновяването ще става с едно натискане на екрана.
Промени и в цените с въвеждането на еврото
От 1 януари 2026 г. билетите и картите за градски транспорт ще се плащат в евро, като цените ще бъдат закръглени надолу.
Според предложението:
билетчето 30+ ще струва 0,80 евро,
месечната карта – 25 евро,
годишната – 185 евро.
Средното намаление е около 2%, уточняват вносителите. Освен това ще се въведе добавка за нощния транспорт към картите, които досега не важаха за него, например младежката карта.
"Регулаторите не функционират и въвеждането на еврото ще бъде повод за повишения в много сектори. За нас е важно общините да не участват в подобна спекула — увеличението на социалнозначими услуги е недопустимо", подчерта Борисов.
Реформата е резултат от над година работа и се разглежда като още една крачка към модернизацията на градския транспорт и дигиталното управление на столицата.
Водещи
-
Румен Радев пристигна с шкодата на жена си в Смолян за среща с унгарския президент
Сребристата лична "Октавия" е купена преди 7 години
19.10 | 19:40
-
Засякоха мистериозни светлини в небето, видени са и от Балканите
Оприличават ги с "неонови вълни" или "електрическа мъгла"
19.10 | 17:39
-
Кутев: Борбата е дали държавата ще се управлява при работеща демокрация, или от една мафиотска структура
"Единственият шанс за съпротива виждам в ИТН", заяви той
19.10 | 17:20
Най-четени
-
Лидерът на ГЕРБ: Всички казват, че не е хубаво на избори, ама чакат Борисов
На политическите си опонентите той каза: "Няма да им стигне времето дори да поддържат това,...
19.10 | 10:00
-
Министър спипа жп работници да крадат плодове
По време на ремонтни дейности те крадяли от частна ябълкова градина
19.10 | 11:20
-
Ива Митева: Наблюдаваме играта „Борба за власт”
Надявам се Трифонов да не остане в този кабинет, заяви тя и прогнозира избори напролет
19.10 | 11:00