Вие какъв домашен любимец имате? 29.11 | 11:49
Най-разпространените домашни кучета у нас са териери, мопс и кокер шпаньол
Най-разпространените домашни кучета у нас са териери, мопс и кокер шпаньол, вече се отглеждат порчета и мини прасенца.
Освен смесените породи, в момента трите най-разпространени домашни, породисти кучета у нас, са Джак Ръсел териер, мопс, Йоркшир териер и кокер шпаньол, каза в интервю за БТА д-р Ранко Георгиев от Централна ветеринарна клиника - София.
Масово отглежданите преди десетина години немски овчарки, колита и сетери, вече почти не се виждат. При котките най-много са собствениците на т. нар. европейска късокосместа, която виждаме и по улиците, а от породистите животни най-отглеждани са персийските и сиамски котки. Има тенденция хората да си купуват породата, която е на мода, пример за това е чихуахуа, посочи специалистът.
Част от стопаните с по-големи възможности си вземат домашни любимци заради престижа, а някои харесват и искат тази порода, без значение от парите. За мен като лекар е важно хората да се грижат адекватно за животните, посочи д-р Георгиев.
Като лекари не делим пациентите на луксозни и нелуксозни, еднакво подхождаме и към бенгалското коте и към това, взето от улицата. За съжаление, някои хора, които имат големи възможности, не гледат домашните си любимци толкова добре, колкото други, които разполагат с по-скромен бюджет, но осъзнават нуждата от качествена здравна услуга, коментира той.
По думите му в България има развъдници за луксозни котки, каквито са Мейн Куун или бенгалските котки, чиято цена е между 1 500 и 2 500 лева и се предпочитат от по-заможните. От кучетата тези стопани предпочитат супермалките Йоркшир териери, бойни кучета като Дого Аржентино и кавказки овчарки. Според ветеринаря няма пряка зависимост между цената на животното и необходимите разходи за отглеждането му. И по-скъпите и по-евтините породи, се гледат по един и същ начин, коментира той.
Отглеждането на домашен любимец не е задължение, а привилегия, подчерта специалистът. Опитът му го е срещал многократно с хора, които вземат животни от улицата или от приятели, но не са адекватно подготвени, какво би им струвало отглеждането. Те трябва да са подготвени да поемат и по-сериозни медицински проблеми, посочи д-р Георгиев.
По думите на специалиста разходът по обезпаразитяване и ваксинация, преглед и изкъпване, е минимално необходимото, преди да пуснем децата да си играят с новите членове на семейството. Ако приемем, че животното няма по-сериозен здравословен проблем, първоначалното здравно обезопасяване може да се направи за 80-100 лева, посочи докторът. За месечните разходи по отглеждането значение има големината на породата, а оттам и необходимото количество храна. Има значение дали отглеждаме чихуахуа или кавказка овчарка, месечните разходи за качествено хранене, обезпаразитяване и правилно отглеждане на домашните кучета са между 50 и 150 лева.
При котките необходимите средства са между 20 и 40 лева на месец, които включват обезпаразитяване, висок клас храна, котешка тоалетна и аксесоари, изчисли специалистът. През последните години се забелязва тенденция към повишаване на броя на кастрираните домашни любимци. Кастрацията е важна операция, която не е проста, макар и рутинна, в зависимост от кабинета или клиниката, тя може да струва от 50 лева - за мъжки котарак, до 250 лева - за женско куче от едра порода.
Трябва да имаме "едно наум" оставяйки детето в компанията на куче Няма порода, за която може да се каже 100 процента, че няма да има проблеми при съжителството с деца, отбелязва ветеринарят. По думите му повечето кучета не обичат малките деца, защото са на тяхното ниво и не ги респектират, често ги дърпат, скубят и щипят. Затова винаги трябва да имаме "едно наум", когато оставяме куче в компанията на дете, посочи той.
Ако трябва обаче да се избере, най-подходящи са класическите породи, селектирани за компаньони на стари хора и деца - лабрадори и голдън ретривъри, както и немските овчарки, на които също може да се разчита. Дребните породи са по-дълголетни Вземайки домашен любимец, трябва да знаем, че той живее по-малко от нас и дори да го загубим на 16-18-годишна възраст, това не е като да загубим 18-годишен човек, посочи ветеринарят.
По думите му все повече хора гледат на домашните любимци като част от семейството, любовта и привързаността към тях са не по-малки, отколкото към друг член на фамилията. За човек, който няма домашен любимец, понякога е трудно да го приеме, но наистина хората много, много обичат животните си и когато ги загубят, страдат за тях, коментира той.
Основен принцип за кучетата е, че колкото е по-дребна породата, толкова повече живее. Породи като кокер шпаньол, болонка и дакел живеят 15-17 години, докато за по-едрите породи като нюфаундленд, мастиф и санбернар, преклонната възраст е 9-11 години.
От котките най-дълголетни са сиамките, повечето ни пациенти около 20-годишна възраст, са именно от тази порода, каза д-р Георгиев. По-едрите породи като персийски котки или Мейн Куун - най-едрата порода домашна котка, живеят 10-12 години, посочи специалистът.
И у нас се наблюдава тенденция към разнообразяване на домашните любимци, подобно на другите страни, коментира ветеринарят. Много хора вече отглеждат гризачи, зайци и различни видове папагали, вместо популярните кучета и котки. Сред най-екзотичните пациенти, които сме имали, са крокодили, хамелеони и змии - повечето неотровни. Все повече и повече се отглеждат домашни порчета, в София вече има и няколко минипрасета, каза д-р Георгиев.
Порчетата са специфична дребна, южноамериканска порода, наричат се още Фретки, в България тя е сравнително отскоро, но все повече стопани я отглеждат, посочи специалистът. Няма прослойка хора, които предпочитат по-екзотични животни, са наблюденията на специалистите.
Според тях в повечето случаи децата са инициатори в семейството да се гледа нещо по-екзотично, а родителите просто се съгласяват. Ветеринарите у нас сменят тазобедрени стави и поставят пейсмейкъри Хората трябва добре да преценят и ако искат да осигурят на домашния си любимец адекватна и висококачествена помощ, трябва да са подготвени, че ще трябва да плащат повече, коментира д-р Георгиев.
По думите му последните достижения на ветеринарната медицина у нас са в областта на ортопедията, кардиологията и интервенционалната медицина - подмяна на тазобедрени стави, поставяне на пейсмейкъри при пациенти с различни аритмии, инвазивни кардиологични процедури, трансплантация на бъбреци при котки с хронична бъбречна недостатъчност и образна диагностика. В световно отношение те не са новост, ние се опитваме да ги направим рутина и за България, добави той.
Водещи
-
Делян Добрев: Отправната точка на дефицита е 9%, а не 3%
"Положението е отчайващо, министър Петкова трябва да е магьосник, за да се справи с тази...
26.01 | 18:00
Най-четени
-
Наркокартел вдигна мeрника на Боевски, издаде му смъртна присъда
Олимпийският шампион по вдигане на тежести от игрите в Сидни се покрил вдън земя
26.01 | 15:00
-
Костадинов: Унищожаването на българския лев е смърт за финансовата ни система
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим, закани се той
26.01 | 16:00
-
Пеканов: Страховете от еврозоната не са основателни
В бюджета не липсват 18 млрд. лв, а между 5 и 9. Те лесно могат да бъдат намерени, смята...
26.01 | 10:20
-
Нели Сано ходи с 26 пирона на гърба заради сколиоза
50-годишната красавица при всяко пътуване със самолет задейства скенера за метални предмети
26.01 | 15:30