Вижте най-расисткото име на населено място 22.04 | 08:15
Жителите ще гласуват на референдум, дали да преименуват селище наречено "Убий евреите"

Жителите на испанско село са изправени пред сериозно решение – на 25 май те ще гласуват на референдум дали името на населеното място да бъде сменено. Причината е, че към момента селото се нарича Кастрильо Матахудиос, което буквално се превежда "убий евреите".
На референдума ще гласуват всички пълнолетни жители на селото, които са общо 56 души, предаде France Press.
"В днешно време, когато хората чуят да се говори за Кастрильо Матахудиос, се удивяват: Какво село! Там убиват евреи. Вие сте убивали евреи. Има жители на селото, бизнесмени, които пътуват в Израел и избягват да показват паспортите си. Това име в наши дни е неприемливо", разказа кметът Лоренсо Родригес, който е поискал референдума.
Селото се намира в северната част на Испания, близо до град Бургос и ако жителите му се съгласят да променят името, те ще могат да изберат между имената Мота Худиос или Мота де Худиос, като по този начин отдадат почит на еврейското наследство на своето село.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59