Възстановяват розови градини в Добрич по стари снимки 16.08 | 13:52
Над 30 сорта ще разцъфтят сред алеи от естествен камък, дървени перголи, кашпи и пейки

Добрич ще предложи на жителите си и гостите на града празник за очите. Повече от 30 сорта рози ще разцъфтят в историческата част на градския парк "Свети Георги" по архивни фотографии и схеми отпреди век.
Документите, по които се възстановява някогашният розариум, са открити в Регионалния исторически музей и в общината.
Градината, която е сред най-старите в България, е обявена за паметник на парковото изкуство и отбелязва 145-ата годишнина от своето създаване, отбеляза пред БТА заместник-кметът Надежда Петкова.
Теренът вече се подготвя за "нашествието" на царицата на цветята. Изградени са алеи от естествен камък, а в пейзажа се вписват дървени перголи, кашпи и пейки, както е било преди близо стотина години, допълниха от общината. Градинарите чакат времето да се захлади и през октомври ще бъдат засадени розовите дръвчета и храсти, увивни видове от ароматното цвете, ниски растения, които ще красят бордюрите.
Възстановяването на розариума е в рамките на проекта "Добрич - жива шевица от таланти", който разполага с ресурс от близо 0,5 милиона лева по оперативната програма "Регионално развитие".
Инициативата цели да превърне градското пространство в сцена за иновативни културни събития. На 22 септември от розариума ще тръгне шествие на талантите.
Във второто издание на фестивала догодина градината с розите ще стане арт ателие за художници и творци на словото.
Водещи
-
Ето как се определя нашата карма
Обикновено или будят някакво особено страхопочитание, или звучат толкова абстрактно и...
28.04 | 17:59
-
Детското отделение в Многопрофилната болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч
Той добави, че детското отделение не работи от 18 април и се очаква да заработи на 7 май....
28.04 | 16:59
-
Затварят „Хемус“ за ремонт
Трафикът ще се пренасочва от пътен възел „Ботевград“ по път II-17, по път I-1 Ботевград -...
28.04 | 16:45
Най-четени
-
АПИ: До сряда струва 87 лева, после цената скача
Припомняме, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30...
28.04 | 12:15
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заминава за конгрес на ЕНП
В конгреса ще участват евродепутати, премиери, еврокомисари и лидери на партии от семейството...
28.04 | 16:15
-
Евелин Банев - Брендо не се яви в съда
Преди това той изчезна малко, след като получи 6 години затвор за пране на пари.
28.04 | 11:45