Глобалното затопляне унищожава заледени археологически находки 14.03 | 16:55
Много от находките не са документирани и изследвани напълно
Според британски учени измененията в климата вредят на археологическите находки, които стоят заледени в продължение на хиляди години, съобщава Daily Mail.
Изследване на експерти от University of Edinburgh's Business School доказва, че археологическите находки, намиращи се в някои от най-студените места на Земята, са изложени на риск от унищожаване, заради по-високите температури, които карат ледовете да се топят. Сред тях са гробници, артефакти и човешки останки.
Учените, които изследвали подобни случаи на три места по света, настояват световната организация да създаде и поддържа регистър на уязвимите места и да координира усилията за запазването им.
"Очаква се глобалното затопляне да доведе до топене на ледовете и ние трябва да предприемем действия, за да опазим древните съкровища", смята ръководителят на изследването д-р Дейв Рий.
По негово мнение са нужни дългосрочни усилия, за да могат да бъдат открити останките, които са изложени на риск. Освен това от първостепенно значение е да бъде открито как да бъдат опазени, тъй като те имат важно политическо и културно значение.
Замръзналите части на Алтайските планини в Централна Азия, морския лед в Аляска и ледниците в Скалистите планини са сред местата, които учените са изследвали. Те открили, че бреговата ерозия, причинена от движението на морския лед, причинява вреди на останките от селото Inuit в Аляска, както и на крайбрежното гробище, което датира от четвърти век.
Топенето на ледниците в Скалистите планини от своя страна представлява заплаха за инструментите, оръжията за лов и дрехите, принадлежали на местните американци, живели по тези земи.
Изследването показва също, че покачването на температурите в Алтайските планини носи риск за надгробните могили открити там. В същата местност се намират и замразени гробници, както и едно от местата за почивка на евро-азиатските номадски конници, които имат връзка със съвременните сибирски номади.
"Има проучвания, доказващи, че изменението в климата е основен фактор, който влияе върху всички тези места", споделя Кейти Молинъкс, изследовател в проучването. "Бях изумена от размера на щетите на обекта в Аляска. Топящият се морски лед води до отстъпление на брега с по метър годишно."
Според Молинъкс много от тези обекти не са документирани и изследвани напълно, тъй като са издадени от леда и са недостъпни за учените.
Водещи
-
Трик: Може да си вземем 500 лв. от НАП, ето схемата за лесни пари
През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили...
26.12 | 19:00
-
Коледа донесе бебе на бившия депутат Искрен Митев
"Най-прекрасните подаръци са тези, които не можеш да си купиш. Тях можеш само да изживееш",...
26.12 | 18:40
-
Непрекъснати валежи наводниха пътища и причиниха други проблеми в много части на Гърция
Гръцките противопожарни сили се отзоваха на десетки обаждания от жители, много от които в...
26.12 | 18:20
-
В Деня на бащата граждани се събраха пред Министерския съвет в София в подкрепа на споделеното родителство
Акцията бе организирана от фондация „За споделено родителство“.
26.12 | 18:00
Най-четени
-
Оранжев код за 3 области за дъжд и вятър в четвъртък
Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали...
26.12 | 09:01
-
Редица квартали на София са без ток
Засегнати са с. Владая, кв. "Драгалевци", вилните зони около "Симеоново" и "Киноцентъра".
26.12 | 13:40
-
БДЖ съобщава за сериозни нарушения в графика на влаковете по няколко направления
Проблеми има и в участъка между гарите Дебелец и Кръстец, където също е регистрирана липса на...
26.12 | 11:00
-
26 декември е Ден на бащата
26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица
26.12 | 09:40