Детектор на лъжата на ДС и US шпионска радиостанция показа МВР (СНИМКИ) 07.11 | 16:06
Изложбата, представяща историята на министерството, бе открита по повод празника му
В навечерието на професионалния празник на българската полиция директорът на Дирекция "Информация и архив" към МВР Благой Тодоров официално откри подредената експозиция, илюстрираща историята на МВР от 1879 година до края на ХХ век. В присъствието на зам.-министър Милко Бернер, главният секретар Младен Маринов, началникът на политическия кабинет Анжелина Тотева, директори на дирекции и много гости беше направена кратка ретроспекция на развитието на Министерството на вътрешните работи през годините.
В изложбената зала на ул. "Лавеле" № 30 посетителите разгледаха оръжия, униформи, награди и отличия, както и технически средства, ползвани от службите на МВР при разкриване на престъпления. Сред експонатите са и вещи на служители, документален и снимков материал, свързани с възникването, организацията и дейността на Министерството на вътрешните работи през годините.
В отделни кътове, представящи работата на основните дирекции в МВР, може да се видят полиграф – 4-ри канален детектор на лъжата, използван от службите на ДС в периода 1972-1989 година, комплект за снемане на отпечатъци, уреди за разбиване на ключалки, тайници за пренасяне на наркотици, фалшиви парични знаци и документи, радиостанция "СК-302" за автомобил, използвана при обходи на уязвими райони, посещения на произшествия и специфични проверки, използвана до 1980 година на ХХ век, куфарче на криминалиста, фотоснайпер и много други, както все още използвани от МВР, така и вече излезли от употреба средства за работа.
Част от експозицията са веществени доказателства, запазени в Музея на МВР и Научноизследователския институт по криминалистика и криминология, като: бастун и сабя-пушки; други самоделни оръжия; радиопредавателят на Иван- Асен Георгиев, обвинен и осъден за шпионаж в полза на САЩ; част от американска фотоапаратура за заснемане на обекти от голяма височина, намерена на територията на България през 1956 година. Отделен кът илюстрира работата на известните рецидивисти - касоразбивачът Спас Спасов и фалшификаторът Тодор Кривналиев. Посетителите на изложбата може да разгледат запазени в МВР инструменти, с които двамата многократно осъждани престъпници са извършвали своите удари.
Изложбата подкрепя Националната благотворителна кампания за подпомагане на децата на загиналите и пострадалите при изпълнение на служебните си задължения служители от системата на МВР.
Водещи
-
Днес е Световният ден на витамин D
02.11 | 13:20
-
Ревизоро: Борисов е най-опитният играч, ПП-ДБ свършиха много дивотии
Според Настимир Ананиев, Борисов е "властелинът на плаващите мнозинства"
02.11 | 13:00
-
Христо Гаджев за аферата "Митници": В показанията на Банкова има заровен още един скандал
МФ дължи отговори, написа той във Фейсбук
02.11 | 12:40
-
Водният ад в Испания: Над 200 загинали, десетки в неизвестност, стотици без дом
Има арестувани за грабежи от магазини и от влачените от водата автомобили
02.11 | 12:20
Най-четени
-
Липсват записите от онлайн излъчването на изборите от 65 камери
Това става ясно от отчета за материално-техническото обезпечаване на вота на 27 октомври,...
02.11 | 11:00
-
Последен топъл и слънчев ден, преди през нощта да нахлуе студ
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 20-23°С в цялата страна
02.11 | 09:30