Древните британци си правели чаши от черепи 17.02 | 17:39
Възможно е съдовете да са използвани с ритуална цел

Древните британци са се хранили с трупове и са правили чаши от черепите им, предаде Ройтерс.
Учени от Музея по естествена история в Лондон са изследвали човешки кости на около 15 хил. г., открити в пещерата Гоф в Чедър Гордж, Южна Англия.
При изследването е установено, че черепите са били щателно почистени от меките тъкани, а острите ръбове са били загладени, за да добият форма на чаша или купа.
Според изследователите чашите са били използвани като съдове за пиене или за ритуални цели.
"Трудно е да се разбере как са избирали мъртвите. Може да са били врагове, но може и да са били членове на племето, послужили за храна след естествената им смърт. Няма как да знаем", казват изследователите.
Още Херодот пише за скитите, които пиели от черепите на своите врагове. Сходни практики са били открити също при викингите и при австралийските аборигени.
Известно е, че и българският хан Крум е имал такава чаша. Легендата разказва, че след победата си над византийския император Никифор I, ханът заповядал да направят от черепа му чаша.
Водещи
-
Проф. Кантарджиев подчерта, че е важно хората да се подготвят за сезона с няколко прости стъпки; грипът е близо
„До момента бяхме по-надолу в сравнение с миналата година, но сега случаите се увеличават“,...
23.10 | 10:45
-
Съединените щати наложиха „огромни“ санкции срещу руските петролни гиганти „Роснефт“ и „Лукойл“
„След отказа на президента Путин да сложи край на тази безсмислена война, санкционираме двете...
23.10 | 09:30
Най-четени
-
Внимание, шофьори: Нови ремонти по магистрала „Тракия“
Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като следват...
23.10 | 09:00