Е те такова животно нема! 27.12 | 16:01

Кои са десетте най-странни чудеса, които природата ни предлага

От Георги Георгиев

"Е те такова животно нема!", възкликнал шопът, когато видял за пръв път жираф в зоопарка. Сигурно бихме реагирали по същия начин, ако видим дори едно от десетте природни чудеса, приготвени от електронното издание Business insider.

Луминисцентно океанско течение

При определени условия океанският фитопланктон започва ускорено да увеличава своята биомаса, образувайки гъст видим слой точно под повърхността на водата. Това е така наречената еутрофикация, известна още като цъфтеж на водораслите или "цъфтеж на водата”. Този процес понякога не изглежда като нещо особено, но в някои части на Калифорния, САЩ, и Пуерто Рико е наистина внушително явление. Учените са нарекли биолуминисцентният цъфтеж на представителите на Noctiluca scintillans "червено течение” - той изглежда като нещо извън нашия свят. Ускорените биохимични процеси оцветяват планктона в синьо и превръщат нощния океан в една голяма лампа.

Снимка: YouTube

Раиран айсберг

Противно на разпространената информация, внушителните айсберги невинаги са непременно скучно бели. На някои от тях могат да се видят неповторими окраски във формата на райе. Те се получават, когато разтворени в океанската вода мръсотия и други частици останат "заклещени” между старите и новите слоеве лед.

Райетата на повърхността на айсбергите могат да бъдат в най-различни цветове. Сините например се образуват, когато водата замръзва толкова бързо, че въздушните балончета в нея не могат да се оформят. Когато един айсберг се разчупи на две и частите му паднат във водата, попадналите върху тях водорасли могат да образуват жълти райета. 

Снимка: Hoax-slayer.com

Светещи гъби

В късните летни нощи в някои гори могат да се наблюдават зловещите "светещи гъби”, които приличат на уникални по форма неонови инсталации. Явлението е най-разпространено в тропиците, където влажността е повишена и стимулира окислителния процес, който предизвиква луминисцентността на гъбите. За да светят в тъмното, им е нужен още кислород. Учените смятат, че най-вероятната причина за това е привличането на нощни животни, които да помогнат за спороразпръскването на видовете. През 2011 г. такава "природна инсталация” беше наблюдавана близо до Сао Пауло, Бразилия.

Останалите седем чудеса на живата природа можете да разгледате при колегите от Econ.bg.

Водещи

Най-четени