Защо още не сме открили извънземни? 18.02 | 19:45
Екип на астрофизика Даниеле Сорини от университета в Дърам, предлага нова интерпретация на уравнението на Дрейк

Учени предполагат, че причината, поради която все още не сме открили извънземни, може да е, че те се крият в паралелна вселена. Екип на астрофизика Даниеле Сорини от университета в Дърам, предлага нова интерпретация на уравнението на Дрейк. Разработката им е публикувана в журнала Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Това уравнение, създадено от астронома Франк Дрейк през 60-те години на миналия век, се използва за оценка на броя на активните и откриваеми извънземни цивилизации в нашата галактика. То отчита множество фактори, като средния темп на формиране на звезди, потенциалния брой обитаеми планети и пропорцията от тях, която може да развие интелигентен живот.
Сорини и екипът му обаче предлагат да се преразгледа уравнението, като се вземе предвид възможността за паралелни вселени, които биха могли да бъдат по-благоприятни за развитието на интелигентен живот от нашата смела идея, която може да обясни защо все още не сме осъществили първи контакт.
Екипът на Сорини предполага, че някои вселени биха имали по-оптимална плътност на тъмната енергия - мистериозната субстанция, за която учените смятат, че ускорява разширението на вселената.
Те установили, че вселена, в която плътността на тъмната енергия позволява 27% от обикновената материя да се превърне в звезди, би била най-вероятна за развитие на извънземен живот. За сравнение, в нашата този показател е едва 23%, което я поставя в неблагоприятна позиция за развитие на живот.
"Изненадващо," казва Сорини в изявление за статията, "установихме, че дори значително по-висока плътност на тъмната енергия би била съвместима с живот, което предполага, че може да не живеем в най-добрата от вселените."
Разбира се, идеята, че извънземни се крият в мултивселената, звучи като сюжет за отчаяно продължение на филм от вселената на Marvel. Но Сорини и сътрудниците му я представят като опит да се съчетаят по-екзотичните импликации на съвременната физика с търсенето на живот извън Земята - и поне трябва да признаем, че това е интригуваща идея.
"Разбирането на тъмната енергия и нейното въздействие върху нашата вселена е едно от най-големите предизвикателства в космологията и фундаменталната физика," отбелязва Сорини.
"Ще бъде вълнуващо да използваме този модел, за да изследваме възникването на живот в различни вселени и да видим дали някои основни въпроси за нашата собствена вселена трябва да бъдат преосмислени," добавя съавторът, професорът по космология от Университета в Женева Лукас Ломбрайзер.
Трябва да отбележим, че макар все повече физици да подкрепят съществуването на тъмната енергия, тя остава теоретична концепция, която не е убедила всички.
Водещи
-
Зам.-кметът по финанси на София с предложения за решаване на проблемите в градския транспорт
Решенията са ясни, но изискват политическа воля за консенсус, според Василев.
15.05 | 11:28
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
Ивайло Мирчев: Радев натисна ядрения бутон с референдумa
Депутатът от "Да, България" направи и паралел между искането за референдум и про-руските...
15.05 | 10:45
-
Протестът на наземния градски транспорт в София под наслов "Достоен труд – достойно заплащане!
Учебният процес
15.05 | 10:30
Най-четени
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Президентът подписва стратегическо партньорство с Япония в Токио
Икономически акцент на посещението
15.05 | 08:51
-
Протестът на наземния градски транспорт в София под наслов "Достоен труд – достойно заплащане!
Учебният процес
15.05 | 10:30
-
Протестиращ в София: Заплатата ми е "гола вода"
"Ако няма извънреден труд е просто трагедия".
15.05 | 09:30