Как ще се борят руснаците с астероида убиец 21.10 | 07:52

Размисли върху методите за премахване на неканения космически гост

От Антония Михайлова

Тези дни стана ясно, че 410-метров астероид убиец лети към Земята и може съвсем реално да ни блъсне на 26 август 2032 година.

Тутакси руският вицепремиер Дмитрий Рогозин обяви, че Русия взема на мушка космическия неканен гост и че той става "свръхцел" на космонавтиката на страната.

Руснаците се чувстват отговорни към опасния астероид 2013 TV135, понеже е открит от руския астроном Генадий Борисов в Кримската обсерватория, а шансът да се вреже в милата ни Земя е 1 към 63 000.

Сега учените предлагат варианти за неутрализация на потенциалната заплаха. Учените от НПО "Лавочкин" предлагат да се изпрати към астероида сондата "Анапа" - апаратът ще уточни орбитата и свойствата на астероида. Сондата може да маневрира и след изследване на въпросния астероид да се отправи към нова цел.

С този апарат може да се изпълнят точни измервания на траекторията на астероида и да се снима повърхността му в спектралните диапазони, за да се уточни химичният му състав и маса.

Завеждащият инженер на отдела за небесна механика и астрометрия към института за приложна математика и механика на Томския университет Евгений Парфенов твърди, че астероидът може да бъде взривен или да се оцвети в черно и бяло, за да се отклони той от орбитата си, ако реалността от заплаха се потвърди.

Парфенов разяснява, че оцветяването може да стане, ако се изпрати апарат, който да разпръсне боята по повърхността на небесното тяло. От едната страна астероидът ще бъде оцветен в бяло, а от другата – в черно. Под влияние на слънчевите лъчи едната страна ще се нагрява, което ще отклони опасния обект от неговата орбита, пояснява РИА Новости.

На астероида може да се изпрати и апарат, чиято тяга ще работи в нужната посока и ще измести космическия камък от първоначалния му курс. Но най-сигурен метод, както смята Парфенов, е астероидът да бъде взривен – множеството малки обекти ще изгорят в атмосферата, без да долетят до Земята.

По-големите няма да са по-големи от Челябинския метеорит. Учените смятат, че шансовете на астероида за сблъсък с нашата планета са малки и с уточняване на неговата орбита заплахата може да намалее.