Най-сетне разкриха мистерията около смъртта на съпругата на Оскар Уайлд 10.06 | 13:05

Констанс Уайлд най-вероятно е имала множествена склероза

От Йоанна Димитрова

След 116 години мистерия около смъртта на съпругата на Оскар Уайлд истината вече е факт. Внукът на ирландския писател смята, че е открил причината, поради която баба му е починала трагично на 40-годишна възраст преди малко повече от век.

Според The Daily Mail, спекулациите около внезапната смърт на Констанс Уайлд са варирали от увреждане на гръбначния стълб, през падане по стълби до сифилис. Но медицински доказателства, открити в семейни писма от Мерилин Холанд, внук на Уайлд, показват, че Констанс вероятно е страдала от множествена склероза.

Писмата съдържат пасажи, описващи симптоми, като изтощителна болка, ужасно главоболие, умора и невъзможност да ходи, които д-р Ашли Робинс казва, че са свързани с автоимунното заболяване.

Данните показват, че съпругата на автора е станала жертва на ексцентрични медицински практики. Констанс е потърсила помощ от неназован немски неврологичен лекар, чиито пациенти били лекувани с бани и електроенергия, както и един италиански лекар - Луиджи Мария Боси, който вярвал, че неврологичните и психичните заболявания могат да бъдат излекувани с гинекологични операции.

Констанс е претърпяла една операция, която не успяла да подобри състоянието й, тя останала в безсъзнание след процедурата и дни по-късно починала.

"Лекарите на Констанс в Лондон я били предупредили да не се оперира, но тя пренебрегнала съветите им, убедена, че лечението на Боси ще я реабилитира. Вместо това, то й струва живота", разказва внукът й.

The Daily Mail съобщава още, че Боси, който по-късно изправят пред съда за неетично поведение и професионална грешка, бил застрелян две десетилетия по-късно от ревнив съпруг на пациентка.

"В крайна сметка, както Боси, така безпомощната Констанс срещат смъртта си трагично - той от куршума на наемен убиец, а тя от ножа на безотговорен хирург", обобщава Холанд.

Констанс се жени за Уайлд през 1884 год. След осъждането му за хомосексуални действия през 1895 г., тя бяга в Европа с двамата си сина и сменя фамилното име на "Холанд". Около 130 писма, написани между Констанс и брат й Отон от 1878 г. до смъртта си предоставят доказателства за болестта й.

През 1894 г., Констанс пише: "Добре съм, когато не ходя."

Около година по-късно, ходенето й е продължило да се влошава, но нейната вяра в Боси, който обещал да я излекува за шест седмици я крепяла.

Но през 1896 г., тя пише: "Не вярвам, че отново ще се почувствам добре."

Писмата показват, че Боси отстранил доброкачествени фиброми като напълно погрешно диагностицирал какъв е проблемът, казва Холанд. "В онези дни това е била една изключително опасна операция.", добавя възмутен внукът на Уайлд.

Той се надява, че откритията ще помогнат да се забрави тъжната история на Констанс, която починала по-малко от една година след освобождаването на Уайлд от затвора.

Холанд, който смята да посети гроба на баба си това лято иска да вярва, че по този начин тя най-накрая ще почива в мир.

Водещи