Най-старата снимка на света 17.12 | 11:17
До края на февруари можете да видите късче от историята на фотографията

Най-старата снимка на света е изложена в музей в Манхайм, германия, съобщава AFP.
Произведението е създадено през далечната 1826 г. от французина Жозеф Нисефор Ниепс и носи името "Изглед от Гра”. Фотографията не просто е най-старата на света, но предизвиква любопитството и с факта, че в Европа не е показвана от половин век.
На снимката е изобразен изглед от вилата на Ниепс, намираща се в Сен Лу дьо Варен, област Бургундия. Според организаторите на изложбата, макар и снимката да не се отличава с нищо специфично, е смятана за Големия взрив във фотографията.
Виновникът за откриването й е изкуствоведът и колекционер на фотографии Хелмут Гернсхайм, който я намерил в пътнически куфар на пристанището в Лондон. По-късно творбата се озовава в архива на Тексаския университет в Остин, където се помещава и по-голяма част от колекцията на Гернсхайм.
В момента музеите Райс-Енгелхорн в Манхайм са изложили 250 снимки, които разглеждат историята на фотографията. В нея са включени първите снимки, направени с дагеротипи.
Изложбата носи името "Раждането на фотографията - шедьоври от колекцията Гернсхайм”. Ако сте от запалените ентусиасти, можете да видите снимките в Майнхайм до 24 февруари следващата година.
Водещи
-
Какво се случва с откраднатите на Острова коли?
В статия на Мейл онлайн отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части...
01.07 | 14:20
Най-четени
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30
-
Пазарът на имоти: Реалност срещу възможности
Заплата срещу ипотека: Мисията "първи дом"
01.07 | 09:59
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14