Нов суперконтинент ще изникне след 250 млн. г. 16.09 | 16:55
Пангея Ултима няма да включва Антарктида и Южна Америка

Новият суперконтинент, за който се предполага, че ще се сформира след 250 милиона години, няма да включва Антарктида и Южна Америка, са установили геолози.
Последният суперконтинент Пангея се разпада преди 150-220 милиона години на Лавразия и Гондвана.
Учените очакват суперконтинента, наречен Последната Пангея (Пангея Ултима), да се сформира в близките 250-300 милиона години, но не са единодушни точно по какъв начин ще се случи това.
Част от тях предполагат, че с времето Северна Америка ще се присъедини към обединените Евразия и Африка, което ще доведе до "изчезването" на Атлантическия океан и образуването на Нова Пангея.
Други считат, че Северна Америка ще се придвижи на изток и ще повлече със себе си Южна Америка, което ще доведе до изчезването на Тихия океан и появата на Пангея Проксима.
В рамките на новите изследвания учените са отчели наличие на "горящи зони" в мантията на Земята – региони с повишена температура на дълбочина около 2800 км под Африка и южната част на Тихия океан.
Наличието на подобни зони е достатъчно за повдигането на земната кора с 1-2 километра, което води до сериозно раздвижване на тектоничните плочи.
Според прогнозите Северна Америка, Евразия, Африка и Австралия ще се съберат в северното полукълбо, докато Южна Америка и Антарктида ще си останат на местата. Някои геолози наричат новия земен масив Амазия.
Изучаването на преместването на литосферните плочи показва, че през период от 500-600 млн. години отделните континенти се събират в един суперконтинент.
Водещи
-
Връзка от най-важната подправка за Гергьовден е само левче
По Великден на места имаше спекула и цените в магазините и по пазарите скочиха. Как е сега и...
04.05 | 09:59
-
Падат цените на доматите и краставиците на едро
Прясното мляко с 3% малко поскъпва - 0,4 % до 2,42 лева за литър, а киселото мляко с 3 и...
04.05 | 09:30
-
Най-новият писък на модата е зрелостниците да карат скромна вечер с роднини, а след това - екзотичен воаяж
Модни тенденции при абитуриентските рокли
04.05 | 09:45
Най-четени
-
Падат цените на доматите и краставиците на едро
Прясното мляко с 3% малко поскъпва - 0,4 % до 2,42 лева за литър, а киселото мляко с 3 и...
04.05 | 09:30
-
Най-новият писък на модата е зрелостниците да карат скромна вечер с роднини, а след това - екзотичен воаяж
Модни тенденции при абитуриентските рокли
04.05 | 09:45