Откриха уникални "погребани" стенописи в Търново 30.06 | 10:11
Проф. Николай Овчаров ръководи екипа, открил находката в двора на църквата "Св. Петър и Павел"

Екипът на проф. Николай Овчаров откри уникални стенописи в двора на великотърновската църква "Св. Петър и Павел". Те са били свалени от стените на митрополитската църква и символично погребани, за да бъдат запазени във времето.
Засега са разпознати изображенията на Св. Георги, на Св. Христофор - Богоносец и вероятен образ на архиерей от някой вселенския събор, които са в много добро състояние - запазила се е дори позлатата върху нимбовете на светците.
Образ на светеца Христофор се открива за първи път в българска православна църква. Находката си професорът обяви на храмовия празник на светците Петър и Павел, който се чества днес.
Според археолога стенописите са изработени от двама художници поради разликата в стила на някои от изобразените сцени. Единият от авторите е рисувал в летописен стил, а другият в късно палеологов стил, който е връх във византийската живопис.
Предполага се, че името на единия от художниците е кир Никола ("кир" - гр. господин), като се има предвид запазен надпис върху притвора на църквата "Св. Петър и Павел", което навежда на мисълта, че той вероятно е дошъл от Константинопол, за да изографиса тази обител. Датирани са към първата половина на 15 в., което ги прави едни от малкото правени у нас стенописни ансамбли от този период.
По думите на проф. Овчаров откритието в Търново на "Рембранд под земята" ще бъде гвоздеят на археологическо лято 2011 г. В откритите стенописи без аналог по нашите земи присъстват елементи от католическата иконография, което също им отрежда първенство в изследваните досега църкви.
Сравнително кратко в исторически план тези стенописи са красели митрополитската църква - около 100 г.
Проф. Овчаров сподели, че археологическите дейности по църква "Св. Петър и Павел" ще продължат и другата година, като тогава ще бъдат разкопани тротоарните плочи около храма, под които се очаква да бъдат разкрити най-богатите гробове в района на комплекса.
Археологическите разкопки във Велико Търново са финансирани от общината и са част от изпълнението на един от проектите по ОП "Регионално развитие", който предвижда възобновяването на 6 паметника на културата в старата столица.
Между тях са вече споменатата църква "Св. Петър и Павел", за която са предвидени 240 хил. лв., прилежащият към манастирския комплекс край нея храм "Св. Иван Рилски" (420 хил. лв.) и Владишкият мост.
До края на 2012 г. се плануват дейности по подмяна на покривната конструкция и медната обшивка на камбанарията на църква "Св. Петър и Павел", реставрация на южната стена на църква "Св. Иван Рилски" и изграждането на покривна конструкция, както и разширяване на паркинга пред комплекса и разчистване на растителността, с цел да се постигне видимост към хълма Трапезица и река Янтра.
Водещи
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Цифрови двойници ще помагат на хората
Сами ги програмираме с помощта на изкуствен интелект, ще им помагат в работата и ще им бъдат...
11.05 | 13:40
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Спад в цените на зеленчуците на борсите у нас
Това показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата
11.05 | 13:00
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Времето: И днес като вчера, но по-топло
До обяд слънчево, после ни чака дъжд, аксималните температури ще са между 18-22°С, в цялата...
11.05 | 09:00
-
Путин предложи преки преговори за мир с Украйна
Предложената дата е 15 май, мястото - Истанбул
11.05 | 10:00