От разбито сърце наистина се умира 15.09 | 09:40

Оказва се, че това твърдение не е метафора, а научен факт

От Антония Михайлова

Често казват, че човек, загубил свой любим или близък човек, е починал от разбито сърце. Учените от Бирмингамския университет са изяснили, че въпросното изявление е не просто метафора, а има напълно научно обоснование.

Оказва се, че силната мъка нанася вреда на имунната система на човека, което на свой ред води до крайно разрушително влошаване на здравето и на способностите да се противостои на инфекциите.

Резултатите от изследването на британските учени ще помогнат да се разбере защо вдовицата или вдовецът често се отправят към отвъдното след смъртта на съпруга, независимо от липсата на проблеми със здравето преди това.

Изследователите са изучили влиянието на загубата на близък човек с кръвни клетки, наречени неутрофили. Тези клетки играят ключова роля в борбата с различни бактериални инфекции, например пневмония.

Получените данни говорят, че неутрофилите на скърбящи млади хора не били засегнати, но неутрофилите на вдовци на възраст над 65 години загубили способност да се борят с инфекциите. По-късно станало ясно, че мъката не позволява на имунната система да се бори и с други болести, включително онкологични.

Друга група учени по-рано доказала, че хората, при които се наблюдава синдромът "разбито сърце", могат да изпитват усещания, сходни със сърдечен пристъп. В изследване, проведено от 2004 до 2008 година, учените наблюдавали 70 пациенти, които в недалечното минало преживели или физически стрес, предизвикан от проблеми в семейството или лоши новини, отнасящи се до близки хора.

При всички тези пациенти учените открили симптоми, сходни със симптомите на жертвите на инфаркт, включително болки в гръдния кош и задух. Всеки пети от запитаните се намирал в критично състояние и се нуждаел от медицинска помощ.

Водещи

Най-четени