По-нежно с крокодилите, ако обичате 08.07 | 07:10
Тия земноводни не са така дебелокожи, както ги мислехме
Оказва се, че кожата на крокодилите, независимо от своята здравина, има уникални за гръбначните животни особености.
Прието е да се смята, че кожата на крокодила е дебела и здрава и че това я прави не така чувствителна към външни дразнители. Тоест, че крокодилите не чувстват допир или промяна в температурата така, както животните с "обикновена” кожа.
Да, наистина, всички представители на семейство крокодилови – алигатори, каймани, гавиали и разбира се, крокодили – имат много дебела епидермална покривка, която се състои от кератин и костни плочки за допълнителна защита. И ето че грешите всички вие, които смятате така, защото кожата на тия свирепи животни (или поне в нашите очи изглежда така) далеч не е генетична предопределеност.
Сегментите, които наблюдавате върху крокодила, може да се нарекат рецептори на налягане или покривни сензорни органи. Всъщност, както става ясно, тяхната чувствителност е сравнима с тази на възглавничките на пръстите ви. Учените от университета в Женева определено ще ви просветят, че е точно така. Те са изследвали кожата на нилски крокодили и каймани, за да опишат подробно какво и как чувстват представителите на семейство крокодилови. Друг е въпросът, че и самите учени били удивени от резултатите на наблюденията си.
Покривните сензорни органи се формират още на ембрионален стадий и дълго преди кожата да започне да загрубява. При нилските крокодили те се развиват в същия период по цялото тяло. И при двата вида тези органи се състоят от канални рецептори, реагиращи на механични, термични и химични дразнители.
С други думи, влечугите имат комбинирана възможност да усещат допир, температура и изменение в химичния състав на околната среда.
А това означава, че крокодилите могат много добре да чувстват повърхностните вълни на налягане и с лекота да откриват плячката си дори в тъмното. Температурната им чувствителност им позволява да сноват напред-назад между студената вода и горещия пясък, а чувствителността към промените в химичния състав на водата и въздуха ги прави способни да избират най-комфортната среда за обитание.
Швейцарските учени, които изучили особеностите на крокодилската кожа, смятат, че покривните сензорни органи на тези земноводни са уникални, тоест те са без аналог при нито един от гръбначните, обитаващи Земята.
Покривните сензорни органи на крокодилите са резултат от удивителна трансформация, случила се със сензорната система, която притежаваме самите ние и която е позволила на тези влечуги да се сдобият със здрава, но в същото време учудващо чувствителна кожа.
Водещи
-
Асен Василев с критика към работата на министъра на финансите Теменужка Петкова
По думите му за последните 10 години няма забавяне на данните. „Имаме забавяне на данните за...
04.02 | 17:40
-
Премиерът: Няма да променяме данъчно-осигурителната тежест 2
Той поясни, че предложението на Министерски съвет ще бъде до 40% разходи от БВП и бюджетен...
04.02 | 17:20
-
Мъжете и жените ще се пенсионират на еднаква възраст
Друга мярка предвижда осъвременяване на пенсиите за трудова дейност, както и пенсиите,...
04.02 | 17:00
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39