Разгадаха жестовете на шимпанзетата 05.07 | 12:20
Маймуните разкъсват със зъби листо, когато искат да флиртуват

Учени дешифрираха значението на 66 жеста на диви шимпанзета, които те използват съзнателно и които са потенциална връзка с ранното развитие на човешкия език, съобщава The Independent.
Жестовете с ръцете и тялото са разнородни - от най-обикновени до сложни социални преговори. С тях шимпанзетата съумяват да предадат намеренията си. За изследването учените са наблюдавали 80 диви шимпанзета в джунглата Будонго в Уганда. Те са записали тайно 4500 жеста - пляскания, ръкомахания, тупане с крак по земята. Експертите твърдят, че са показали с безпрецедентни подробности какво си говорят най-близките сродници на човека.
"Макар и да е известно от 30 години, че човекоподобните маймуни използват жестове за комуникация, досега никой не беше разбрал какво точно те си казват" - каза д-р Катрин Хобайтър. Екипът е създал нещо като речник с 19 различни послания. Вдигане на ръката например означава "искам това" или "дай ми го", а когато маймуната къса със зъби парчета от листо, казва: "хайде да флиртуваме".
"Точно като с човешките думи един жест може да има няколко значения. Важното е, че те са еднакви, независимо кой ги използва" - каза д-р Хобайтър.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20