Феликс Баумгартнер си призна - взел идеята от българин 21.10 | 11:59
В интервю той споделя, че идеята му е дошла през 2004 г. от Иван Трифонов

Австриецът Феликс Баумгартнер, който накара целия свят да затаи дъх, докато той осъществяваше грандиозния си скок от "ръба на Космоса", е признал още през февруари 2010 г., че идеята за рискованото начинание му е дошла след разговор с българина Иван Трифонов.
"Обмислял съм скока от близкия Космос няколко пъти. Първо през 2004 г., когато Иван Трифонов ми каза идеята си за такава мисия. Трифонов е въздухоплавател-балонист, който е обмислял подобен проект от много години, но чувства, че е станал твърде стар, за да реализира своята мечта", казва в интервю за специализираното издание Pure.Skydive Баумгартнер.
В интервюто австриецът обяснява, че е чул за концепцията и от друг балонист - Пер Линдщранд, който е работил с бизнесмена Ричард Брансън за проекта му за обикаляне на света с балон. По думите на Баумгартнер след това той се среща с Арт Томсън, дизайнер на въздухоплавателни средства и експерт по космически изследвания, работил по програмата B2 Stealth. Арт е бил натоварен със задачата да организира и координира тима, а компанията Red Bull се превърнала в основния двигател на мисията.
Брансън е известен с многобройните си полети с балон, с които поставя рекорди за най-бързо прекосяване на Атлантическия и Тихия океан с балон.
"Единият стои под слънцето на Ню Мексико и се превръща в суперзвезда, а другият е седнал пред телевизора си в жилището си във Виена и трябва да наблюдава как някой друг осъществява голямата му мечта". Така започва статия за участието на българина в проекта за скок от "ръба на Космоса" в австрийското издание Kurier. Статията е от 16 октомври 2012 г., няколко дни след историческото постижение.
"Радвам се на успеха на Феликс Баумгартнер, но това е моят проект”, казва 67-годишният Иван Трифонов.
Колко пъти Трифонов е чупил рекордите на Гинес може да прочетете на Econ.bg.
Водещи
-
Катастрофа с тирове на един от входовете за Пловдив затапи АМ "Тракия"
Задръстването е над 5 километра
18.08 | 10:30
-
Ремонт на пътя София-Перник ограничава движението при Владая
АПИ призовава да се използва АМ "Струма"
18.08 | 10:15
-
Тръмп: Присъединяването на Украйна към НАТО не подлежи на обсъждане
Той обвини Барак Обама, че дал Крим на Путин без нито един изстрел
18.08 | 10:00
-
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник
В петък се проведе изслушване на трите кандидатки за поста - Деница Димитрова, Марина Кисьова...
18.08 | 09:45
Най-четени
-
Фарът в Шабла отваря врати за посетители днес
18.08 | 09:30
-
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник
В петък се проведе изслушване на трите кандидатки за поста - Деница Димитрова, Марина Кисьова...
18.08 | 09:45