10 отличителни качества на победителите 14.05 | 18:00
Не е казано, че ако ги притежавате, ще побеждавате, но все пак...
Когато един човек се сдобие с невиждан успех, другите обикновено започват да се чудят как да направят така, че да последват съдбата му. Доживелите 100 и повече години обикновено получават въпроси за това как се хранят, а богатите и известните... те обикновено са твърде богати и известни, за да отговарят на каквито и да било въпроси, но за сметка на това в интернет е пълно със списъци, които претендират да бъдат съставени от техните отговори.
Това е един от тях. Нямаме представа до каква степен той отговаря на реалността, но знаем, че хората обичат да четат и споделят такива работи, освен това съветите в него никак не са лоши. Придържането към тях сигурно няма да ви помогне да доживеете до 100, нито да забогатеете внезапно, но пък за сметка на това може да ви гарантира повече уважение и повече шансове за развитие както в личен, така и в професионален план.
1. Демонстрирайте интегритет. Интегритетът е една сравнително нова чуждица в иначе чистия български език, която в общи линии служи да обозначи онова поведение, при което има припокриване между думи и дела.
2. Не злословете по чужд адрес. Има една хубава приказка, за която се твърди, че е произнесена от американския президент Елинор Рузвелт. Тя гласи, че великите умове обсъждат идеи, посредствените умове обсъждат събития, а малките умове дискутират хора.
Независимо какво е мнението ви за някого, избягвайте да го споделяте на всеослушание и не го използвайте като тема за разговор. Най-малкото, по този начин рискувате да убедите останалите, че вероятността да коментирате и тях зад гърба им е сравнително голяма и да ги отблъснете от себе си.
3. Бъдете оптимисти. Това не означава да се разхождате по улиците с налудничава усмивка на уста, да гледате на всичко с престорен ентусиазъм и да игнорирате нещата, които не ви харесват. Просто се опитайте да не правите от мухата слон и да не отдавате прекалено много значение на нещата, които се намират извън контрола ви.
4. Опитайте се да бъдете полезни. Животът - вашият собствен, а и на околните, е значително по-добър, когато сте мили и внимателни. Никой не е доказал, че всяко направено добро ще се завърне при вас, но хората ще ви харесват значително повече, ако се държите с тях по човешки.
5. Имайте някакви минимални цели и амбиции. Да имате цел в живота означава да имате посока. Няма такова нещо като лоши цели, но липсата на цели е почти равносилна на безпътица. Опитайте се да имате причина да вършите нещата, които вършите - само така ще знаете дали постигате успех или не. Парите са хубава цел, но човек може да изкарва пари по един милион начина. Помислете какъв е желаният от вас начин.
6. Разбирайте и съчувствайте. Всички ние преживяваме трудни моменти и кризи в живота си. Мнозина не се раждат с шансовете, с които вие сте се родили. Помнете, че един от най-валидните показатели за вашата стойност като човешко същество е уважението и разбирането, с което се отнасяте към хората, намиращи се в по-неизгодна позиция от вас.
7. Уважавайте и себе си. Нищо сложно, човек, който няма уважение към себе си, трудно може да заслужи уважението на другите. Харесвайте се, обичайте се и вярвайте в себе си, така вероятността други хора да ви харесват, обичат и да ви вярват значително ще се увеличи.
8. Настоявайте до последно. Не става само с амбиция, трябва и упоритост. Ако искате да успеете, ще ви се наложи да се научите да ставате, независимо колко пъти бъдете съборени, получите отказ или бъдете сломени от друг съкрушителен знак от т.нар. съдба. Останете до последно, защото, както се казва, тогава смехът е най-сладък.
9. Бъдете с отворено съзнание, но не позволявайте на мозъка си да изпадне оттам. Бъдете отворени към нови идеи, но проверявайте абсолютно всяко твърдение на проверка и периодично преразглеждайте нещата, в които вярвате. Никой човек, дори и най-умният, не е застрахован против погрешни вярвания, затова бъдете скептични към всичко, в което вярвате или се каните да повярвате.
10. Поемете отговорност за случващото се в живота ви. Има едно понятие в психологията, за което казват, че е особено валидно за нас, българите. То се нарича външна локализация на контрола и, в общи линии, означава, че сме склонни да приписваме всичките си проблеми, неуспехи и несгоди на независещи от нас фактори. Приемете, че голяма част от случващото се в живота ви е във ваши ръце и бъдете така отговорни да го контролирате по най-благоприятния за вас начин.
Водещи
-
На второ четене: Депутатите приеха временния закон за бюджета
Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения
15.01 | 20:30
-
Израел и „Хамас” се договориха за край на войната в Газа
Огънят в палестинския анклав се прекратява, ще се разменят и заложници
15.01 | 20:15
-
Премиерът освободи зам.-министър на транспорта заради влаковата катастрофа
Бисер Минчев е с ресор железопътен транспорт
15.01 | 20:00
-
Владимир Чуков: Санкциите от ЕС срещу Сирия ще се вдигат поетапно
Турция беше държавата, която до последно подкрепяше сирийската опозиция, коментира арабистът...
15.01 | 19:45
Най-четени
-
Държавният глава връчва първия проучвателен мандат месец след проведените консултации с парламентарните групи
Атанас Зафиров - номиниран за вицепремиер
15.01 | 08:30
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59
-
Промените в Закона за съдебната власт влизат на второ четене в пленарната зала според проектопрограмата за седмицата на Народното събрание
Предвиден е и редовният парламентарен контрол.
15.01 | 08:52