2014 година - най-топлата в историята, откакто се водят наблюдения 02.02 | 15:00
Очакваме затоплянето да продължи

Световната метеорологична организация със седалище в Женева определи 2014 г. като най-топлата в историята, откакто се водят наблюдения, съобщават световните агенции.
През миналата година глобалната температура над сушата и над морската повърхност е била с 0,57 градуса по Целзий по-висока от средните стойности за периода 1961-1990 г., които са били 14 градуса.
Разликата с другите най-топли години, регистрирани напоследък, е само няколко стотни от градуса, което подсказва тенденцията към затопляне.
Така например през 2005 година температурата е била с 0,54 градуса над средната стойност, а през 2010 - с 0,55 градуса. "Запазването на общата тенденция към затопляне на климата е по-важен фактор, отколкото рейтинга на отделните години, заяви генералният директор на Световната метеорологична организация Мишел Жаро.
Анализът показва, че 2014-а е била номинално най-топлата в историята на наблюденията. При това различията между трите най-топли години се оказват минимални".
Специалистите очакват продължаване на глобалното затопляне, тъй като се увеличава концентрацията на парникови газове, изпускани в атмосферата. В същото време расте и температурата на океаните.
"Четиринадесет от 15-те най-топли години са регистрирани в настоящото столетие", отбеляза Жаро. "Очакваме затоплянето да продължи".
Специалистите изтъкват, че 93% от отпадъчната енергия, изпускана с парниковите газове в атмосферата, в крайна сметка се оказва в океаните.
В тази връзка топлосъдържанието на океаните се явява ключов фактор за разгадаването на климатичните системи. Глобалната температура на повърхността на моретата достигна рекордни равнища през 2014 година, отчитат специалистите.
Водещи
-
МВР купува необозначени патрулки за контрол на агресивните шофьори
Вътрешният министър каза също, че е необходимо да се създаде такова ниво на координация, което...
14.04 | 17:59
-
От 15 април до 31 май влиза в сила забрана за риболов в област Монтана
От ИАРА в Монтана съобщиха, че през 2024 година за нарушаване на забраната за риболов по време...
14.04 | 17:40
-
Politico: Лондон алармира - Путин иска Западните Балкани като следваща "площадка за игра"
Линии на разлома и увертюри в Косово
14.04 | 17:20
-
Песен за Сияна разплака русенци на протеста срещу войната по пътищата
Различни емоции от мъка, гняв и тъга бяха изписани по лицата на мъже, жени, деца, които се...
14.04 | 16:59
Най-четени
-
„Добре дошло, Бебе“: Раздават безплатни книжки за ваксините и отглеждането на деца в родилните у нас
На 8 април т.г. бе обявен конкурс за художествен текст „С думи срещу страха, с ваксини срещу...
14.04 | 15:30
-
Започва Страстната седмица
Днес, на Велики понеделник, започва Страстната седмица, която бележи последните дни от...
14.04 | 09:22
-
Двама души са транспортирани в болница „Пирогов“ след нападението в района на Централните хали в София
Пострадалият е бил откаран по спешност в най-голямата болница в столицата за спешна помощ с...
14.04 | 11:15