40-годишната Филипина Цонева - жена с множествена склероза, която може да ходи само през нощта 06.03 | 10:01

Тази седмица в "Събуди се” ви разказваме за казус, който някои наричат медицински феномен. 40-годишната Филипина Цонева е диагностицирана с множествена склероза. Малко след като разбира за тежкото заболяване, сяда в инвалидна количка, но само през деня - нощем е ходи без проблем. Така в продължение на години. Много от лекарите, при които е ходила, не намират обяснение.
Мъжко момиче - така се определя Филипина. Тя е майка на син тийнейджър, има три висши образования, сред които право. "Била съм учителка история и география в две училища, общо 5 години”, разказва тя.
Нещо повече, Филипина е бивш редник в химическото поделение в Горна Оряховица. "9 години и 2 месеца бях военна. Ходих на стрелби. Хвърляла съм гранати и то не учебни, а истински. Имаше стрелби с "Калашник”, с пистолет. По принцип повече харесвам мъжките неща”, казва още тя.
Филипина е и любител на разходките високо в планината, както и на пътуванията с приятели. Пред 4 години обаче, някъде по пътя между учебния фронт и дома, образно казано стъпва на мина.
"Първят симптом беше само левият ми крак. Започна да ме спъва, когато си поиска. Два-три пъти падах. Направиха ми ЯМР на главата и казаха, че е множествена склероза. Даже този, който ме снима ми каза: "Сега ще ти кажа нещо, няма да ти хареса, но не се притеснявай, то се контролира, имало хора с по 20 години - нищо не им се е случвало”, разказва тя.
При Филипина обаче става така, че престава да ходи. След като лекарите я диагностицират й предписват терапия с кортикостероиди. Въпреки това състоянието й се влошава много бързо.
С това обаче изненадите не свършват. Оказва се, че тя може да ходи само нощем.
Водещи
-
Теменужка Петкова: Асен Василев доведе до колапс финансите на България
По-рано днес председателят на ПП посочи пред журналисти, че към края на юли ГЕРБ са докарали...
17.09 | 21:00
-
Юлияна Янева си осигури медал на световното по борба
Тя преодоля действаща шампионка по пътя към финала на 68 кг жени
17.09 | 20:45
-
Нов закон: 5 бона глоба за домашно вино
Солени санкции, ако ни пробутват евтина ракия за специална
17.09 | 20:30
-
Столичният квартал „Дружба 2“ - без топла вода и парно до Нова година
Ремонтни дейности ще обхванат 120 сгради
17.09 | 20:15
Най-четени
-
Ивелин Михайлов: На 100% подкрепяме вота на недоверие
"Ние сме част от партиите, които са го подкрепили, не са търсили от нас подписи, ние сме от...
17.09 | 11:45
-
Експерти: България е рекордьор по загуба на вода
Според експертите България е рекордьор по загуба на вода.
17.09 | 10:30
-
След стрелбата в училище в Хасково: Майката на ученика поискала пистолета, държала се безочливо
Реакцията на ръководството на училището:
17.09 | 10:15