7 начина да си поискате увеличение на заплатата 24.10 | 09:59

Не е толкова трудно колкото си мислите

От Мартина Панайотова

Работа, работа, офис, офис, работа. Животът е безкраен труд и без значение дали работите в офис, у дома, на полето или където и да било другаде, със сигурност не го правите заради едната пуста слава. Една от основните причини усилено да се трудим е паричното възнаграждение, което получаваме за дейността си. Наясно сте, че начинът, по който преговаряте, може да окаже значително влияние върху заплатата ви. Вероятно и вие самите познавате случаи, в които брилянтни професионалисти в своята сфера така и не успяват да се сдобият с желаното от тях възнаграждение, защото просто не умеят да водят преговори. По този повод ви представяме седем начина, които да ви помогнат в преговорите за повишение на възнаграждението ви.

Започнете преговорите още в самото начало

Най-вече младите, които намират своята първа работа след завършването, не преговарят за заплатите си. Според скорошно проучване 57% от мъжете обсъждат размера на възнаграждението си, а при жените броят е осезаемо по-малък - само 7%. Изобщо шокиращо малко хора са склонни да обсъждат заплатите си на първото работно място. А това може да окаже сериозно влияние на финансовото им бъдеще.

Разбира се, ако сте току що завършили и сте успели да си намерите хубава работа, трябва да се радвате и да сте благодарни за дадения шанс. Но не забравяйте, че повечето работодатели очакват от хората срещу тях да преговарят и често поради тази причина предлагат по-малка заплата, отколкото са склонни и са се приготвили да плащат. Не чакайте да мине една година, за да повдигнете въпроса за повишение на възнаграждението ви.

Бъдете подготвени

Преди да влезете в стаята на шефа ви, проучете сферата, в която работите. Съществуват сайтове, в които можете да сравните вашата заплата с тази на други хора в същия бранш, да видите как се движат заплатите и какви са средните стойности на месечните възнаграждения.

Бъдете директни

Първите 30 секунди от преговорите са критични. Бъдете директни и започнете с най-важното. Бъдете кратки и ясни. Да, ще се чувствате неудобно, но това не означава, че трябва да се впускате в трогателни оди за собствената ви работливост. Сложете картите на масата, а след това ще имате време да се доказвате.

Кои са останалите трикове, може да разберете в Div.bg.



Най-четени