Астрономи убиха надеждите за живот край Тау Кит 24.04 | 09:41

Двете земеподобни планети край звездата едва ли може да са двойници на Земята

От iNews.bg

Двете земеподобни планети край  Тау Кит, открити през 2012 година, едва ли може да са двойници на Земята и да крият в себе си живот. Причината е, че те се намират на края на обитаемата зона или наскоро са попаднали в нея в резултат на увеличение на яркостта на светилото. Това става ясно от статия, публикувана в Astrophysical Journal.

"Планетата се намира в "зоната на живот" само ако направим много големи компромиси и я разширим. Планетата f изглежда по-многообещаваща, но резултатите от моделирането на еволюцията на Тау Кит говорят, че тя може да е попаднала в зоната на живот едва наскоро благодарение на постепенното повишение на яркостта на светилото с неговото стареене", казва Майкъл Пагано (Michael Pagano) от Аризонския университет в Тусон (США).

Пагано и няколко други астрофизици сринали мечтите на много любители на научната фантастика и изключили Тау Кит от възможните носители на живот, като обърнали внимание на необичайния химичен състав на звездата.

В нейните недра се съдържа много повече магнезий, отколкото във вътрешните слоеве на нашето Слънце, което трябва да се отразява на яркостта на светилото и на това, от което се състоят околните планети, образувани преди няколко милиарда години от същото газово-прахово "тесто", както и самата Тау Кит.

Екипът на Пагано проверил как този необичаен състав на звездата и планетите може да се отрази на тяхната обитаемост, като построили компютърен модел на Кау Кит и нейната свита от пет планети и проследили тяхната еволюция от момента на зараждането до ден днешен.

Както се оказало, всички планети в тази звездна система ще притежават едно необичайно свойство. Подробностите можете да научите в Мегавселена.

Водещи

Най-четени