Времето се страхува от пирамидите 19.04 | 17:30
Трите големи пирамиди и Сфинксът в Египет продължават да вълнуват изследователите

Фараонът, според древните египтяни, бил бог, временно въплътен в човешки образ, а пирамидата – магическо пространство, в което протичало обратното въплъщение.
Полубог на земята, фараонът ставал самият себе си – бог – на небесата. Той се оказвал извън времето.
Тази вечност се осигурявала от съоръжение, създадено за вековете, в дадения случай за хилядолетия – според арабска пословица човекът се страхува от времето, а времето се страхува от пирамидите. Гигантската гробница за мумията ставала средство за прехода на фараона от единия свят в другия и фактически го дарявала с безсмъртие.
Всеки фараон започвал своето управление с мегапроект – строителството на гробница. Височината ѝ съответствала на величието и могъществото на владетеля. Колкото по-висока била пирамидата, толкова близо се оказвал фараонът към небесната обител.
Според представите на древните духът на владетеля от пирамидата се устремявал във висшите сфери, откъдето продължавал да се грижи за своите поданици и да осигурява благоденствие на държавата. В съревнованието с амбициозните владетели Хеопсовата пирамида се оказала най-внушителна.
Хеопс пришпорвал своите строители. Той искал да завърши пирамидата преди своята смърт. Жреците подливали масло в огъня, предсказвайки, че ако при кончината на фараона пирамидата не е готова, ще настъпи глобална катастрофа – земята ще се покрие с мъгла и животът ще престане да съществува.
По такъв начин се подсигурявала необходимата мотивация за строителите. Същите трябвало да изсекат във варовиковите каменоломни блокове с тегло от два и повече тона и да ги преместят до мястото на строителството.
Но варовиковите елементи били само част от конструкцията. Имало и гранитни блокове, необходими за свода на погребалната камера. Те се превозвали с кораби от кариерите на Асуан в горното течение на Нил, на 900 км от строителството. Сводът тежал 400 тона, варовиковите стени не можели да го издържат. Древните инженери създали съвършена система от камери, която позволила равномерно да се разпредели натоварването.
Как и с каква цел е строено едно от седемте чудеса на света, можете да разберете в Мегавселена.
Водещи
-
ООН прогнозира: 3,5 милиона души ще има в България през 2100 г.
Според доклада Китай, Германия, Япония и Русия вече са достигнали своя пик, а населението им...
13.08 | 21:00
-
Зеленски: Украйна и лидерите от ЕС се споразумяха с Тръмп за пет ключови принципа
Украинският държавен глава разкри подробности от срещата между европейските лидери и Тръмп в...
13.08 | 20:45
-
Прокуратурата и МРРБ проверяват сигнал за допълнителни възнаграждения в АПИ
Той е подаден през юни
13.08 | 20:30
-
Извънредни мерки по контрол на трафика в Гърция
Регулирано е движението на входовете и изходите на големите градове, където трафикът е много...
13.08 | 20:15
Най-четени
-
След 33 дни ваканция депутатите ще получат увеличени заплати
С допълнителните плащания, произтичащи от трудовия стаж на държавния глава Румен Радев, сумата...
13.08 | 11:30
-
Трима от „Наглите” изчезнаха мистериозно, издирват ги
Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето са в...
13.08 | 13:45
-
Близо 50% от българите и 69% от бизнеса подкрепят въвеждането на еврото
Това сочат резултатиете от проучване на "Алфа рисърч"
13.08 | 16:59