Вулканите сеят разруха и обновяват Земята 20.04 | 10:01
Защо изригват вулканите? В нова поредица от статии "Мегавселена" ще разгледа една от най-големите природни стихии

Изригването на вулкан може да бъде истинска катастрофа, носеща загуби на човешки живот, обширна разруха, понякога вулканите дори изтриват от лицето на Земята цели планини, острови и градове.
В това е и същността на вулканите – те обновяват лицето на планетата, изхвърляйки камъни и минерали от недрата на Земята. Тези строителни материали дават живот на нови земи и храна за растенията.
Защо изригват вулканите? Защо изхвърлят пепел високо в небето или се разливат в реки от гореща, течна лава? Колко точно вулканолозите могат да предскажат изригване и да спасят живеещите наблизо хора?
Вулканите са добър пример за две страни на природните явления. Когато спят, те се превръщат в снежни красоти, заобиколени от екзотичните ландшафти, създавани от лавата. А активният вулкан бълва своята мощ във вид на неистови звуци и огън.
Най-добрият начин да разберем вулканите е да преживеем едно от най-внушителните изригвания в историята.
Планината се събуди
На 20 май 1883 г., след 200-годишен сън, неочаквано се пробужда един от трите вулкана на остров Кракатау (Индонезия). Планината трепери, дими и изстрелва облак пепел и пара на височина около 11 км.
За щастие на обраслия с растителност остров не живее никой. Но хората на преминаващите кораби и жителите на островите Ява и Суматра чувстват, чуват и усещат мириса на това събитие.
Три месеца след основното изригване местните жители виждат изригване. Хората се събират, за да наблюдават завладяващото представление на вулкана. На 26 август започва истинското шоу – смъртоносен финал, който никой не очаква.
Нарастващата серия от дневни и вечерни изхвърляния създава огромни вълни, носещи черна пепел. Първите 18 цунами заливат близките острови. Пет други взрива, започнали на следващата сутрин в 5,30 часа, създават нови цунами и градушка от горящи скали пепел.
Кракатау не спира дотук. В 10,02 часа сутринта силен взрив разкъсва острова на парчета. За секунди две трети от покритите с планини земи се разлитат на части. Облак черна пепел се издига на 50 километра в небето. Звукът от взрива е най-силният от всички в историята и се чува в Индийския океан. Вълните, предизвикани от земетресението, се отразяват от противоположната страна на земното кълбо и се връщат обратно в продължение на пет дни, звънейки в стените на планетата като камбана.
Изригването на Кракатау през 1883 г. отнема живота на около 36 500 души. Разказ на една по чудо оцеляла свидетелка можете да прочетете в Мегавселена и да разберете какво е вулканична система.
Водещи
-
Министърът на туризма покани артисти от цял свят да създадат плакат, вдъхновен от България
Това написа министърът на туризма Мирослав Боршош в официалния си профил във фейсбук.
12.05 | 14:30
-
Вода извира от ул. “Шипка” в близост до СУ “Св. Климент Охридски”
На място има два пожарни автомобила, които работят по отстраняването на проблема.
12.05 | 13:45
-
Алгафари за референдума: Баба Пена и бай Хасан не трябва да бъдат питани за еврозоната
Това заяви пиар експертът Нидал Алгафари по темата с референдума за еврозоната, иницииран от...
12.05 | 13:30
Най-четени
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45
-
Възможно ли е парламентът да приеме предложението на президента за референдум за еврото
Политологът проф. Росен Стоянов заяви пред Нова тв, че президентът е предприел "абсурдно и...
12.05 | 10:45