Грешили сме през цялото време за това как убива боaта-удушвач 23.07 | 14:18
Вместо да душат, те просто прекъсват кръвообръщението на жертвите си
В продължение на дълги години се смяташе, че боата удушвач убива плячката си чрез удушаване.
Според нови научни открития обаче, неотровните змии, които могат д абъдат открити в Централна и Южна Африка постигат целта си с много по-лесен метод – просто прекъсват кръвообръщението на жертвите си, съобщава National Geographic.
Змията буквално предизвиква увеличаване на кръвното налягане в артериите, като така кръвоносните съдове започват да се затварят.
''Сърцето буквално няма достатъчно сили да се противопостваи на налягането причинено от боата,'' казва ръководителят на научното изследване Скот Бобак, еколог от Пенсилвания.
Повечето животни могат да оцелеят относително дълго време без да дишат, а това е валидно и при хората. Именно това се случва когато се прави изкуствено дишане на удавници, за да се съживят, споделя ученът. Само че, това не важи когато са притиснати кръвоносните съдове.
Ако боата натисне на правилното място, плячката и незабавно изпада в безсъзнание за секунди и умира малко след това.
За изследването са използвани лабораторни плъхове като учените са наблюдавали какво се случва, когато попаднат в хватката на боа удушвач.
''Когато боата души малък плъх, генерира такъв натиск, какъвто ще и е необходим само за да спре кръвния поток в човешка ръка,'' коментира Бобак, чието изследване е публикувано в журналът ''Компанията на биолозите''.
Веднъж след като спре кръвния поток, органите с висок метаболизъм като мозъкът,черният дроб и сърцето, започват постепенно да спират. Лекарите наричат този процес исхимия.
Еволюционно превъзходство
Според екипа от учени, възможността да убиват чрез спиране на кръвообръщението е дало на змиите удушвачи еволюционно превъзходство, включително и на питоните и анакондите. Колкото по-бързо хищника успее да обезоръжи плячката си, толкова по-малко наранявания ще понесе.
Това действително изглежда логично, имайки предвид факта, че повечето животни от тропическите области имат остри зъби, копита и нокти, с които биха могли да разкъсат змиите за малко време.Змиите от своя страна имат остри зъби само в устата си, което ги прави по-уязвими физически.
Неизвестните
Според Бобак, въпреки откритието, има още много неща, които остават неизвестни. Например, има сведения според които боата удушвач има трудности, когато се опитва да убива ектотерми, или животни като змии и гущери, които разчитата на външна топлина за да регулират личната си температура.
По време на експедиция в Хундурас, например, Бобак заедно с екип от учени е наблюдавал боа удушвач, която се е опитвала да убие игуана в продължение на час. След това изследователите са прибрали и двете животни, като са смятали, че игуаната е мъртва.
На сутринта обаче открили, че и двете животни са живи и здрави, и са пуснали игуаната обратно на свобода.
Водещи
-
Синдикатите на служителите в МВР заплашиха с протести
Той припомни вчерашното самоубийство на полицай в София и допълни, че всяка година има по 1-2...
19.11 | 09:30
-
Цонев: Доган е зачеркнал делото на живота си
"Ахмед Доган не беше съгласен Делян Пеевски да е председател. Искаше да избере друг, но го...
19.11 | 09:15
-
Български пчелари искат защитни мерки срещу вноса от Украйна
Цени под себестойността застрашават местното производство
19.11 | 08:58
-
Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с ковид добавка
Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на...
19.11 | 08:30
Най-четени
-
Временни мъгли в низините и котловините
19.11 | 08:01
-
Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с ковид добавка
Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на...
19.11 | 08:30
-
Български пчелари искат защитни мерки срещу вноса от Украйна
Цени под себестойността застрашават местното производство
19.11 | 08:58