Да развенчаем някои митове за Плутон 08.06 | 16:50
На 14 юли 2015 година "Нови хоризонти" ще се приближи на 12 500 км към планетата джудже

В навечерието на историческата среща между космическата сонда "Нови хоризонти" и Плутон сайтът Space.com развенчава някои митове около планетата джудже.
На 14 юли 2015 година "Нови хоризонти" ще се приближи на 12 500 км към Плутон и ще направи първите снимки в едър план.
Мит първи. Плутон е малък
Някои смятат, че Плутон се явява много малко небесно тяло, с размери на редови астероид. Реално планетата джудже е с диаметър 2360 км и по този начин Плутон е значително по-голям от всеки обект в пояса на Кайпер – пръстен от ледени тела зад орбитата на Нептун.
Мит втори. На Плутон винаги е тъмно
Плутон се върти по ексцентрична орбита – ту се приближава към Слънцето на 4,4 млрд. км, ту се отдалечава от нашето светило на повече от 7 млрд. км. Но учените смятат, че осветяването на планетата джудже прилича на много мрачен ден на Земята или на времето след залеза на Слънцето.
Мит трети. Плутон някога е бил спътник на Нептун
Тази грешна теория била опровергана още през 1965 година, когато открили орбитален резонанс между Плутон и Нептун. На всеки три оборота на Нептун около Слънцето Плутон извършва два, а целият цикъл отнема 500 години. Орбиталният резонанс между Плутон и Нептун е много стабилен и се съхранява милиони години.
Мит четвърти. Плутон е свят от ледове
Повърхността на Плутон действително е покрита с лед, включително във вид на замразен азот и метан. Но плътността на Плутон е такава, че на учените е ясно, че тази планета представлява преди всичко скалисто тяло с ледена обвивка.
Мит пети. Плутон няма атмосфера
Изследователите са открили на Плутон атмосфера от азот, въглероден диоксид и метан още през 1985 г. Според измерванията, направени през 2010 година, атмосферата на планетата се простира в Космоса на повече от 3000 км. Когато Плутон се отдалечава от Слънцето, неговата атмосфера замръзва и пада върху повърхността. При приближаване на Плутон към Слънцето слънчевата топлина нагрява цялата му повърхност, ледовете сублимират и се превръщат в газове.
Още новини от света на науката можете да откриете в Мегавселена.
Водещи
-
Борислав Сарафов остава и.ф. главен прокурор и след 21 юли
На заседанието днес Огнян Дамянов постави въпроса за приложението на чл. 173, ал. 15 от Закона...
09.07 | 12:30
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
Кметът на Варна остава в ареста
Разследването остава динамично и ще следим развитието на случая в реално време.
09.07 | 11:45
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
Най-четени
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30