Учените обясниха приятелството между кучето и човека 17.04 | 11:37
Тесният контакт се осигурява от "хормона на любовта"

Приятелството между човека и кучето е станало възможно благодарение на това, че на биохимично ниво те са използвали механизъм, засилващ най-тясната биологична връзка – между майката и детето.
Учените са изяснили, че тесният контакт между кучето и човека се осигурява от "хормона на любовта" окситоцин. Резултатите от изследването са представени в сп. Science.
Михо Нагасава (Miho Nagasawa) от японския университет Азабу и колегите му установили, че при контакт в кръвта на двата вида се повишава нивото на окситоцин. Учените оставили кучета в една стая с техните стопани и половин час фиксирали всички форми на тяхното взаимодействие – разговори, погледи, докосвания.
Също така изследователите измервали концентрацията на окситоцин в урината на животните и хората. Оказало се, че колкото по-дълго стопанинът гледа кучето в очите, толкова по-високо е нивото на окситоцин. Във втория експеримент учените пръснали хормона в носа на някои кучета и ги пуснали в стая, където техните стопани се намирали заедно със случайни хора.
В резултат животните започнали доста повече да гледат "своите", а след половин час вече нивото на окситоцин нараснало и в организма на техните стопани. По такъв начин "хормонът на любовта и грижата" създава цикъл за обратна връзка между кучето и човека.
Учените обясняват, че окситоцинът и дългите взаимни погледи укрепват психическия контакт между майките и бебетата. Същият механизъм допринася за взаимната привързаност между кучетата и хората. Специално се отбелязва, че при вълците такива реакции не се наблюдават – дори и при опитомените.
Тоест въпросният механизъм се явява плод на съвместната еволюция на кучетата и хората за хилядолетия съвместен живот.
Времето и мястото на опитомяването на кучетата до днес остава спорен въпрос в науката. Някои учени смятат, че вълците се присъединили към хората още в епохата на палеолита, когато те са водили живот на ловци и събирачи, убивали са мамути и друг едър дивеч от ледниковия период.
Други твърдят, че домашните кучета са възникнали не в горния палеолит, а в неолита, когато хората са преминали към земеделие и уседнал начин на живот. Към хората може да са се привързали не вълци (опасни животни), а малки кучета, подобни на съвременните койоти или чакали, допълва Lenta.ru.
Още новини от света на науката можете да откриете в Мегавселена.
Водещи
-
НА ЖИВО Бял дим от Сикстинската капела: Конклавът избра новия папа!
Петото гласуване е било успешно
08.05 | 19:31
-
Каримански: За първото тримесечие приходите в бюджета са 20% по-малко от заложените
Те не могат да се наваксат, приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо...
08.05 | 20:20
-
Обрат в парламента: Опозицията обяви трети вот на недоверие
Кога ще бъде внесен той остана неясно
08.05 | 19:42
-
18-годишната Магдалена от Хасково е била удушена на 26 април
Това става ясно от съдебномедицинската експертиза
08.05 | 19:30
Най-четени
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00