НАСА: Няма да бъдем ударени от „Апофис“ през 2036 г. 11.01 | 17:02
Шансът вече е изключително минимален, показват най-новите оценки

Сблъсък на астероида "Апофис" със Земята през 2036 година е изключен, макар ще той се доближи до нашата планета на разстояние от едва около 30 хиляди километра, заявиха специалисти на НАСА, цитирани от БТА.
Американските учени са наблюдавали внимателно преминаването на "небесния странник" край нашата планета по-рано този месец. Получените данни са им позволили да стигнат до извода, че първоначалните прогнози за възможен сблъсък след 23 години не са актуални.
Доналд Йеоманс, ръководител на програмата на НАСА за изучаване на космически обекти, които се приближават до Земята, казва, че подобна перспектива през 2036 година определено може да бъде изключена.
Според специалиста астероидът наистина ще прелети недалеч от нашата планета, но няма да представлява опасност. Астероидът Апофис, кръстен на древноегипетски бог-разрушител, е с диаметър малко над 300 метра. Открилите го преди 8 години сътрудници на Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена, щата Калифорния, тогава оценяваха вероятността от сблъсъка му със Земята на 13 април 2036 г. на 1 към 45 000.
"Шансовете за сблъсък, както ги оценяваме сега, са по-малко от 1 на 1 милион. Това ни позволява уверено да заявим, че такъв развой на събитията през 2036 г. е изключен" - подчертава Йеоманс. По думите му в обозримо бъдеще интересът на НАСА към астероида ще има само чисто научен характер.
Ако Апофис се сблъска със Земята, това би предизвикало големи разрушения в района на падането и възникването на цунами.
Водещи
-
Кеворк Кеворкян: Държавата си плаче за закриване
Известният журналист Кеворк Кеворкян с коментар във Facebook по повод напрегнатата политическа...
14.03 | 11:30
-
Пеевски: Ако си мислят, че ще вземат властта, няма да я вземат, няма да го позволя
Аз, като лидер на ДПС–Ново начало, ще опазя България. Това заяви в кулоарите на парламента...
14.03 | 11:15
-
Костадин Костадинов: Конституционния съд извърши държавен преврат
„Конституционният съд отстрани двама от най-активните български депутати, за да вкара с...
14.03 | 10:30
-
Ивайло Мирчев с коментар за това, което се случва в момента с бюлетините
Оттук нататък единственият вариант е Бойко Борисов да си работи с Делян Пеевски, поясни той.
14.03 | 10:15
Най-четени
-
Пренареденият пъзел: „Величие“ влиза в парламента – ще има ли правителство
По думите му един депутатски мандат е приблизително около 10 000 гласа, „това означава, че...
14.03 | 09:30
-
Какъв е размерът на платения годишен отпуск при 4-часов и 2-часов трудов договор
от Кодекса на труда (КТ), където се посочва, че за 1 ден трудов стаж се признава времето,...
14.03 | 09:15
-
БНБ търси купувач за 7,7 милиона тона скрап, представляващ демонетизирани български монети
Към момента наличното количество скрап е около 52 хил. тона, а 7,6 млн. ще се образуват, след...
14.03 | 09:45