Нанотехнологии ще се борят с кариеса 21.04 | 16:37

Миниатюрни сферични частици ще доставят антимикробни препарати директно върху емайла

От iNews.bg

Най-вероятно последните постижения на учените в областта на нанотехнологиите няма да зарадват много стоматолозите. Разбира се, те няма да останат без работа в обозримо бъдеще, но може да им се наложи да я вършат не така често.

Изследователи от Рочестърския университет и от Школата по стоматологична медицина на Пенсилванския университет са разработили миниатюрни сферични частици, които доставят антимикробни препарати директно върху повърхността на зъбите за максимално ефективна борба със зъбната плака и кариеса.

Плаката представлява филм от бактерии и полимерни молекули, които се прикрепват здраво към зъбния емайл. Бактериите преработват захарите, намиращи се в устната кухина, и произвеждат като страничен продукт киселина, разрушаваща зъбите.

Проблемът на съществуващите антимикробни препарати се заключава в това, че те практически веднага се измиват от слюнката. Затова изследователите отдавна експериментират с наноразмерни средства за доставка, способни да се прикрепват към зъбите. Главното преимущество на новите частици е, че за разлика от предишните разработки, те могат да се прикрепят не само непосредствено към повърхността на зъбите, но и към налепа.

Новите наночастици се състоят от две полимерни части с различни свойства. Външната обвивка притежава положителен заряд, което ѝ позволява надеждно да се присъедини към отрицателно заредения емайл и бактериалната плака. Вътрешното ядро реагира на повишената киселинност и изпуска молекули на препарата фарнезол именно на мястото, където това е най-необходимо.

Както се съобщава в статия, публикувана в сп. ACS Nano, лабораторните експерименти показали, че наночастиците се справят с налепа два пъти по-добре, отколкото в случаите, когато зъбите просто се обработват с фарнезол.

Учените провели също серия експерименти с мишки, заразени с бактерията Streptococcus mutans, която се явява главен виновник за развитието на кариес. Докато използването на лекарствения препарат в чист вид се оказвало слабо ефективно, заредените нанокапсули демонстрирали добър резултат.

"Обработвахме зъбите на гризачите в продължение на тридесет секунди два пъти дневно, имитирайки сутрешното и вечерно жабурене, които може да правят хората – съобщава участникът в експеримента Хен Ку. – Когато въвеждахме препарата без наночастици, той не влияеше на количеството плака по зъбите и само малко облекчаваше последствията от кариеса. Но когато лекарството е доставяше с наночастици, това значително намали количеството плака."

Технологията обаче може да има и съществени недостатъци. Специалистите посочват, че благодарение на способностите за прикрепване към бионалепа, новите частици могат да попаднат на повърхността на езика и в други области на устната кухина, където микроорганизмите изпълняват полезна функция.

Освен това, след като изпълнят своята мисия, частиците по-скоро ще бъдат погълнати. Затова преди клиничните изпитания предстои учените да изяснят доколко са безопасни те за организма и не могат ли да предизвикат отравяне.

Още новини от света на науката можете да научите в Мегавселена.

Водещи

Най-четени