Русия напуска Международна космическа станция, за да направи своя такава 19.04 | 08:29
Новата станция щее модулна, всеки един елемент ще може да бъде подменян. Тя ще бъде по-голяма от "Мир" по размер, ще лети в орбита с надморска височина от 400 километра и наклон от 98 градуса
Важна "космична" новина долетя от Русия. Най-голямата по площ и една от най-важните страни в космическите изследвания и иновации ще напусне Междунадорната космическа станция. Това ще се случи след 4 години, когато Русия планира да създаде нова орбитална станция. "Честно е да предупредим международните си партньори за нашите решения в тази насока", обясни вестта вицепремиерът Юрий Борисов. Съдбовното решение за отделянето на федерацията от МКС е взето на 12 април, Денят на космонавтиката, съвмествно с президента Владимир Путин.
"Русия планира да създаде собствена национална космическа станция. МКС е сериозно остаряла и правителството предлага предварително да разговаря с чуждестранните партньори", каза Борисов.
На свой ред ръководителят на Руската академия на науките Александър Сергеев на заседание на президиума на академията заяви, че очаква началото на финансирането за създаването на руска орбитална станция.
Необходимостта от създаване на нова станция, поради технически проблеми на руския сегмент на МКС, беше обявена от директора на полета на руския сегмент на МКС Владимир Соловьов. В руския сегмент на МКС бяха открити пукнатини, през които излиза въздух. Те са запечатани, но малък теч продължава.
След 2025 г. Соловьов прогнозира лавинообразен провал на множество елементи на МКС и оценява разходите на Русия за МКС на 10-15 милиарда рубли. Соловьов призова Кримъл да преразгледа момента на по-нататъшното участие на Русия в проекта на МКС и да се съсредоточи върху изпълнението на програмата за националната орбитална станция.
През октомври Соловьов разкри облика на нова руска орбитална станция. Предвижда се тя да включва поне пет модула: основен модул; целеви производствен модул; модул за материална поддръжка (склад); платформен модул за сглобяване, изстрелване, приемане и обслужване на космически кораби; търговски модул за настаняване на четирима туристи с два големи илюминатора.
Станцията е модулна, всеки един елемент ще може да бъде подменян. Тя ще бъде по-голяма от "Мир" по размер, ще лети в орбита с надморска височина от 400 километра и наклон от 98 градуса.
В проекта за Международната космическа станция участват 15 члена, от които пет са основните: Русия, САЩ, Канада, Япония и Европейската космическа агенция. Изграждането на станцията започва през 1998 г., а е "обитаема" от 2000 г.
Водещи
-
Преди Никулден: Цената на шарана колкото на пуйката
Килото вече мина 12 лева, а по традиция рибата се приготвя цяла за празника, като обичайно...
21.11 | 20:45
-
Кузман Илиев за новата партия: Мисля, че ще участваме на следващите избори
В редиците на "България може" ще бъдат "добри българи с експертиза", категоричен е лидерът й
21.11 | 20:30
-
Аферата „Митници“: Съдът отложи делото срещу Марин Димитров
Назначена му е съдебно-медицинска експертиза заради оплаквания
21.11 | 20:15
-
Проф. Минчев: Президентът Радев иска еднолична власт и нови избори
Политологът смята, че президентът иска да „заеме ролята на ключова политическа фигура”
21.11 | 20:00
Най-четени
-
Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста
На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото...
21.11 | 11:59
-
Биткойнът удари тавана
След победата на Доналд Тръмп на 5 ноември стойността на биткойна се увеличи с около 35%
21.11 | 16:00