Сметната палата: Нямаме резултати в науката, защото МОН не я финансира 27.08 | 14:34
Одит за 2011-2014 г. показва, че министерството и фондът не са усвоили бюджета от 500 млн. лв. на Стратегията за научни изследвания

В периода 2011-2014 г. Министерството на образованието и науката (МОН) не е свършило нищо за осъществяването на Националната стратегия за научни изследвания. По тази причина не е постигната основната цел на документа българската наука да се превърне във фактор за българската икономика. Това е заключението от одитния доклад на Сметната палата по изпълнението на дългосрочната стратегия, публикуван на интернет страницата на одитната институция.
Експертите са установили редица пропуски и недостатъци в дейността на структурите към МОН, които е трябвало да реализират мерките, залегнали в документа. Според проверяващите това се дължи на недостатъчния административен капацитет в системата на министерството. Сметната палата дава на министъра на образованието и науката 21 препоръки за подобряване на дейността, като се започне от ясно дефиниране на видовете научни изследвания.
"Много са нашите негативни констатации. За съжаление те са в сфера, към която всички имаме големи очаквания", коментира председателят на одитната институция Цветан Цветков.
Анализът на финансовите параметри за наука показва редица пропуски. Така например основният финансов инструмент - Фонд "Научни изследвания", изобщо не е управляван ефективно през тези 4 години и не е изпълнявал основната си функция - да подпомага на науката. Затова и няма резултатност на научно изследователската ни дейност, няма концентрация на ресурси в приоритетните области и не са използвани ефективно националните и европейските фондове. Видима е и слабата координация с другите финансиращи структури, посочват одиторите.
Само 6% от финансирането за наука от 2011 до 2014 г. е от структурните фондове на ЕС, става ясно още от доклада. Това е една от причините за неблагоприятния финансов профил на България за разходите за научна дейност, констатира Палатата.
Освен това координацията по рамковите програми на ЕС и финансирането на проекти по тях не е ефективна и ефикасна и не подпомага интегрирането на българската наука в европейското изследователско пространство. А през всички тези години не са предприети действия за разширяване на сътрудничеството на България с повече държави, което би имало полза за науката, гласи друго заключение.
Принципно в Стратегията е заложено средствата за наука да се увеличават поетапно, докато достигнат 1,5 от БВП през 2020 г. Темпото, с което обаче нарастват, изобщо няма да позволи постигането на тази цел, категорични са финансовите експерти на Палатата.
В Плана за действие за първите 3 години на документа е предвиден бюджет от над 500 млн. лв. От тях 190 млн. лв. са предназначени за мерките, изпълнявани от водещите институции - МОН и Фонд "Научни изследвания". Усвоените са обаче само 64,5% от заложените средства. Останалите 355 млн. лв. от общия юджет са за мерки, които трябва да прилага
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, които обаче са извън обхвата на одита, уточняват в доклада.
От МОН пък не са се отнесли сериозно към Регистъра за научна дейност, който не е воден адекватно, гласи друга негативна констатация. В резултат на този пропуск държавата не разполага с реалните измерения на научните си ресурси, няма прозрачност при провеждането на конкурсите на фонда за научна дейност и няма условия за следенето на проектите. За 4 години са проведени само две конкурсни процедури, при това съпътствани от скандали и уволнения, става ясно от доклада.
Не е налице и ефективна система за оценка на научните постижения, което е демотивиращо за учените. Няма система за контрол на проектите и дори за инвентаризация на научното оборудване, купувано със средства от Фонд "Научни изследвания". Няма никакак вътрешен ред, което създава риск от хаос в документацията и отчетността, посочват още одиторите.
Водещи
-
Асен Василев е петият заподозрян по делото "Коцев"
Софийският градски съд решава дали да остави в ареста кмета на морската столица
11.07 | 20:13
-
15 467 зрители са присъствали на стадион „Георги Аспарухов“ в четвъртък вечер
Двубоят между Левски и Апоел Беер Шева се оказа най-посетеният мач от първия предварителен...
11.07 | 18:00
-
До края на годината ще бъдат осигурени близо 200 единици различна техника за гасене на пожари
Сред тях са още 20 дрона за наблюдение, над 70 мобилни системи, различни видове пожарни, каза...
11.07 | 17:20
-
Експерт обяснява кога може да се придобие собственост по давност и как да се защитят правата пред Европейския съд
Права при наследени имоти
11.07 | 16:59
Най-четени
-
Борисов заяви, че всички държави завиждат на България за успехите
Борисов поздрави МВР за разбитата нелегална фабрика за цигари в Хасковско.
11.07 | 10:15
-
Вотът на недоверие не мина: Политически реакции, след като кабинетът „Желязков“ оцеля
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов
11.07 | 10:45
-
Павел: Вече мога да го обявя официално - за второ лято съм в Дуранкулак
Той застава рамо до рамо с Ралица Паскалева, с която вече снимат най-новите епизоди на...
11.07 | 12:45
-
Росен Желязков обеща помощ на Зеленски за възстановяването на Украйна след войната
Кредитен рейтинг и икономически перспективи
11.07 | 13:30