Учени откриха как да подмладят човешкия мозък 15.01 | 17:12
Разработен е метод, позволяващ чрез въздействие върхw стволовите клетки на г.авния мозък да се увеличи броят неврони
Учени разработиха метод, който позволява чрез въздействие върху стволовите клетки на главния мозък да се увеличи броят неврони, с което се забавя процесът на стареене на мозъка, и частично да му бъдат върнати загубените когнитивни функции. Резултатът от изследването е публикуван в Nature Communications.
С напредване на възрастта функционалната пластичност на мозъка се понижава, влошават се когнитивните способности, паметта и пространствената ориентация. До голяма степен това е свързано с неврогенезиса – образуване на нови неврони, генерирани от стволовите клетки на мозъка.
Немски учени под ръководството на професор Федерико Калегари (Federico Calegari) от Центъра по регенеративна терапия на Дрезденския технически университет решили да изяснят дали увеличението на количеството стволови клетки в мозъка ще помогне да се възстановят когнитивните функции – такива като обучение, памет, ориентация.
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.
Авторите на експеримента стимулирали стволовите клетки на хипокампуса на мишки със специален разтвор инжекции, за да увеличат пролиферативната активност. Това довело до увеличение броя на новообразуваните неврони и – като следствие, до подобряване на когнитивните способности и при млади, и при стари опитни животни.
Учените установили, че новите неврони не само запазват жизнеспособността си за дълго време, но и установяват връзки със съседни мозъчни клетки. При това възрастните мишки възстановили напълно загубената си способност за ориентация.
"При младите екземпляри област на мозъка, наречена хипокампус, играе основна роля при запомнянето на места и събития, а също така отговаря за създаването на карти на новата среда. Възрастните опитни мишки използват други структури, които са свързани повече с развитие на навиците. Беше много интересно да се наблюдава как увеличението на невроните в хипокампуса на старите мишки, им позволи да използват стратегии, типични за младите животни. Става дума не само за бързината на учене, но и в качеството на усвояваното”, казва първият автор на изследването Габриел Бердуго-Вега (Gabriel Berdugo-Vega).
Стимулацията на стволовите клетки се отразила благотворно върху мозъка и на младите мишки. Те запазили добра паметта си значително по-дълго от обичайното за вида им, а възрастовите когнитивни изменения били отсрочени.
"Хората също имат стволови клетки в главния мозък и е известно, че те значително намаляват с напредването на възрастта. Установяването на причините за когнитивния дефицит при стареенето и премахването им има решаващо значение за обществото. Нашето изследване доказва, че възрастовите проблми може да бъдат спрени чрез възстановяване на неврогенния потенциал на мозъка, като го подмладят”, казва професор Калегари.
Превод и редакция: iNews
Водещи
-
32-ма са оцелелите от разбилия се самолет край казахстанския град Актау днес
Самолетът е бил на азербайджанските авиолинии. На борда е имало 67 души с екипажа.
25.12 | 17:40
-
Бойко Борисов с послание
Бившият министър председател на Република България публикува в личния си профил видео с...
25.12 | 17:20
-
Кога грейва първата коледна елха в България?
"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи,...
25.12 | 17:00
-
Поверия за Коледа
Но не бива да забравяме,че много от традициите, които спазват и православните християни, и...
25.12 | 16:40
Най-четени
-
Честито Рождество Христово!
По улиците тръгват коледари, които тропат по вратите на къщите и пеят „Бог се роди, Коледо“.
25.12 | 09:00
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40
-
На Коледа празнуват повече от 20 имена
Всяко събитие от живота на Господ Иисус Христос е празник за вярващите през всички времена.
25.12 | 11:20