На интервю за работа - езикът на тялото казва повече 21.01 | 07:24
Първото впечатление се формира на 55% от езика на тялото
Интервюто за работа може да е точно онзи трамплин, от който се нуждаете, за да се реализирате като добър професионалист. Проучванията показват, че първото впечатление, което оставяме у интервюиращия, се формира, както следва: 7% от това, което казваме, 38% от тона на гласа и 55% от езика на тялото.
Затова е много важно да знаете какви сигнали изпращате на невербално ниво.
Положение на тялото
В началото на интервюто, когато ви предложат да седнете, седнете така, че гърбът да е максимално изправен. Така показвате, че сте уверени в себе си и че ви е удобно.
Не се прегърбвайте назад и не се извивайте настрани. Нека раменете ви бъдат изправени - в противен случай тялото "говори" за умора или апатия. Стоенето на ръба на стола, потропването и поклащането с крака пък "казват" - напрежение и нервност.
Не използвайте облегалката на стола за опора, би било добре тялото ви да е леко изнесено напред към интервюиращия, защото така ще покажете интерес към случващото се.
Положението на главата също е важно. Ако я наклоните леко настрани, това се тълкува, че сте отворена и приятелски разположена личност. Ако държите главата си изправена, показвате авторитет и самочувствие.
Ако трябва да изчакате интервюиращия да дойде, не ходете нервно напред-назад из стаята.
Ръцете
В никакъв случай не поставяйте лактите на масата! Тази поза е забранена както на интервю, така и при всякакви бизнес срещи. Ръцете под масата също не са добро решение, защото създават асоциации, че не сте искрени и криете нещо.
Дръжте ръцете далеч и от лицето. Психолозите обясняват, че докосването на носа или устните по време на интервю, означава, че кандидатът лъже. Кръстосаните ръце през гърдите пък говорят, че не сте предразположени към откритост и не искате да допуснете говорещия до вас. За липса на професионализъм говори и оживеното жестикулиране. Колкото по-малко движите ръцете си, толкова по-добре.
Най-добре дръжте ръцете отпуснати в скута или на масата – не забравяйте само какво казахме за лактите.
Погледът
Зрителният контакт е задължителен за всяко интервю. Ако погледът ви не се среща с този на интервюиращия, той може да не усети, че проявявате интерес към длъжността и към това, за което си говорите.
Експертите съветват, докато говорите, да търсите очен контакт с интервюиращия на всеки 10 секунди, след това за кратко може да насочвате погледа си настрани. В старанието си обаче не забравяйте да мигате от време на време и не поклащайте глава в знак на съгласие като механизирана кукла.
Не гледайте надолу, това е знак, че не сте искрени или че нямате достатъчно самочувствие за това, което казвате. Покажете ентусиазма си и интереса към позицията ще се изпише на лицето ви.
Водещи
-
Хванаха марихуана за близо 400 000 лева в две коли на „Капитан Андреево” (ВИДЕО)
Това е станало при два отделни случая
11.12 | 14:00
-
Стотици проби от смъртоносни вируси изчезнаха от лаборатория в Австралия
За това съобщи правителството на Куинсланд
11.12 | 13:45
-
„Движение за права и свободи - Ново начало“ включи абревиатурата ДПС в наименованието на ПГ
Това се случи с допълнение към заявлението за регистрация
11.12 | 13:30
Най-четени
-
ВИДЕО показва най-добрите отигравания на Гришо през годината
ATP направи компилация, която качи в канала "Tennis TV"
11.12 | 09:45
-
Арестът на Бойко Борисов: Какви са доказателствата срещу Кирил Петков?
Вижте хронологията на събитията
11.12 | 10:00
-
Почитаме Св. Даниил Стълпник и Преп. Лука Стълпник
Мижте какви са обичаите и поверията
11.12 | 09:15
-
Пеевски: Румен Радев е винавен за насипното състояние на държавата
По думите му президентът е диктатор, който руши България
11.12 | 11:00