Никотинова терапия би могла да контролира напълняването 10.06 | 14:22

Изследването е на учени от Йелския университет

От Андриян Георгиев

Учени са установили група от неврони в мозъка отговорни за слабия апетит при пушачите, съобщава БиБиСи.

В публикувана статия в реномираното научно списание Science изследователи от Йелския университет описват експерименти върху мишки. Експериментите са довели до откритието, че никотинът активира невроните да изпращат сигнали, че тялото няма нужда от храна.            

Тези неврони обаче не са същите, които причиняват силното желание за употребата на тютюн.

Изследователите са стигнали до извода, че базирана на никотин терапия може да помогне при контролирането на затлъстяването.

Изследователски екип, съставен от учени от Медицинското училище към Йелския университет и Колежът по медицина Бейлър в Хюстън, е извършил комбинация от молекулярни, фармакологични, поведенчески и генетични експерименти върху мишки.

Те откриха, че никотинът оказва влияние върху сбор от процеси в централната нервна система чрез активирането на определени рецептори.

Тези рецептори увеличават активността на т.нар. неврони проопиомеланокортин, известни със своето въздействие върху затлъстяването при хората и животните.

Изследователите също така са открили, че тези рецептори са от различен вид от тези, които причиняват пристрастяването към тютюнопушенето.

Марина Пичиото, ръководител на изследователския екип и професор по психиатрия в Йелския университет, посочи, че изследването би могло да бъде полезно.

"Представете си базирано на никотина лекарство, което би могло да се прицелва точно в клетките, които потискат апетита и не причиняват нужда от тютюн. Това предполага, че е възможно да се получи ефект на сдържане на апетита без активирането на мозъчните центрове, които причиняват нуждата от тютюнопушене", каза Марина Пичиото. 

Проф. Пичиото предупреди, че влиянието на никотиново базираното лекарство следва да бъде ограничено, защото пушачи, които са по-слаби, когато откажат пушенето, средно натрупват само 2,5 кг отгоре.

Клинични изпитания върху хора също биха били необходими, за да се проучат страничните ефекти върху кръвното налягане.

"Това би могло вероятно да мотивира пушачите, които се страхуват да се откажат от цигарите, защото се страхуват да не напълнеят. А това би могло да окаже влияние и върху други групи", каза още проф. Пичиото. 

"Има някои групи хора, които пушат, за да контролират своето тегло. Ужасно е, че хората пушат по тази причина".

Аманда Сендфорд, мениджър изследвания в Action on Smoking and Healt пък посочи, че вече е известно, че чистият никотин би могъл да бъде използван безопасно за отвикването на пушачите от тютюнопушенето.

"Ако никотинът би могъл също така да бъде използван в борбата със затлъстяването, тогава той би могъл да бъде ценен инструмент в борбата с два от най-сериозните проблеми на общественото здраве, с които се сблъскваме днес", каза още Аманда Сендфорд.

Водещи