"Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024" е новото изследване на ИПИ, което измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Основната роля и предимство на професионалното образование е да осигурява пряка връзка между учащите и пазара на труда.
Индексът на съответствието измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката
Индексът показва професионалното обучение по сектори и го сравнява с разпределението на работната сила в различните икономически дейности. По този начин могат да се видят както структурните съвпадения, така и отклоненията в предоставяното образование спрямо нуждите на пазара на труда. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на регионално ниво.
Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили
Индексът на съответствие на професионалното образование с профила на икономиката за страната през 2024 г. е 53,1 точки (от максимум 100 т.) – леко намаление от резултата при предходното издание от 2023 година. Причината за това се крие основно в разширения прием в професии за ИКТ сектора. Въпреки че това прави несъответствието още по-високо, тази трансформация не е непременно и изцяло негативна в дългосрочен план.
Изследването обхваща випуск от близо 22 хиляди ученици, които ще се обучават в следващите пет години в специалности от избрани шест сектора: селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ. Резултатите от индекса показват, че вероятно над 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили.
Продължава обучението в специалности, които не се търсят на пазара на труда
Данните показват голямата тежест на специалности и професии, които на практика не се търсят, но запълват места – от една страна във вече остарели и ненужно широки специалности (например, в селскостопански дисциплини), а от друга, в такива със сравнително ниски разходи за обучение (например, в хотелиерството и ресторантьорството).
Все пак през последните години като цяло се наблюдава разширяване на приема в професионално образование в ИКТ направления за сметка на предишното силно разпространено обучение в секторите на селското стопанство и хотелиерството и ресторантьорството. Наблюдава се и появата и увеличаване на популярността на някои нови специалности, отговарящи на трансформацията на структурата на икономиката и развитието на технологиите като "Техници на електрически превозни средства" и "Организатори на електронна търговия".
Регионите се представят различно – в Добрич, Сливен и столицата съответствието е най-високо
Данните на областно ниво дават още по-ясна представа за съответствието на професионалното образование и профила на икономиката.
През 2024 г. с най-висок резултат е област Добрич с 62,9 т., следвана от Сливен (62,4 т.) и столицата (59,4 точки). Трите области водят класацията и през миналогодишното издание, когато на първо място обаче е столицата. С най-нисък резултат остава област Ловеч (31,2 т.), а преди нея в класацията са областите Смолян (34,8 т.) и Кюстендил (35,1 точки). И в предходното издание на индекса това също са трите области на дъното на класацията.
Нужно е гъвкаво образование, дуално обучение и професионално ориентиране
Негативните ефекти от несъответствията между това, което се учи, и профила на икономиката могат да се намалят чрез по-общо образование в училищна среда за сметка на специфично обучение по специалности за пълния курс на образование. Така например силно специализираните предмети биха могли да се заместят в някаква степен от езикови и технологични обучения, както и от придобиване на меки умения, които увеличават възможностите за заетост.
Важен аспект в професионалното образование и обучение е и необходимостта да се разширява обхвата на дуалното обучение. Обучението чрез работа още в училище ще повиши заетостта и привлекателността на професионалното образование заради по-силните практически умения (съответно по-ниската необходимост от обучение при начало на трудовата кариера при първия работодател след завършване на средно образование) и възможността за оставане на работа на мястото на обучението. В същото време повсеместното прилагане на дуалното образование естествено ще повиши и съответствието между предлаганите специалности и профила на икономиката на местно ниво. Този подход трябва да бъде допълнен от възможност за трансфер между професии, както и от задължително професионално ориентиране на учениците.
Водещи
-
Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС
Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица" получи 50 гласа "за", 113 "против", 75 депутати...
27.11 | 13:01
-
Таксиджиите заплашват да блокират държавата по Коледа
Те ще блокират всички основни магистрали - Тракия, Хемус и Струма, както и границите
27.11 | 14:00
-
Катастрофа в София: Бебе е с хематом на главата, а жена в шоково състояние
Инцидентът е станал на кръстовище в квартал „Орландовци“
27.11 | 13:10
-
Борисов: ГЕРБ-СДС ще внесат утре две питания в Конституционния съд за декларацията на ПП-ДБ
"Нищо не пречи да се почака. Тогава вече ще мога с чиста съвест да подпиша", каза още...
27.11 | 12:30
Най-четени
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Костадинов:Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните
От “Възраждане” са включили и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК,...
27.11 | 10:43
-
Кирил Петков: Ние ще гласуваме за Силви Кирилов отново
"Трябва да се отпуши този парламент. Всеки ден забавяне увеличава риск Борислав Сарафов да...
27.11 | 10:30
-
Доналд Тръмп се завръща в Белия дом
27.11 | 08:16