Искаме допълнителни гаранции за сигурността на реакторите за АЕЦ "Белене" 14.03 | 19:46
Очакваме руската страна да направи своите стъпки

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е добре информиран за възможностите на типа реактори АЭС тип В466, предназначен за АЕЦ "Белене", технологично разработен през 1992 г., който разбира се е претърпял редица подобрения след това.
Има и по-нови технологични разработки, които са от трето поколение, информират от пресцентъра на ресорното министерство.
Министър Трайков коментира, че за нашите условия се счита, че този реактор е с достатъчно добро ниво на защита.
Доколкото принадлежността към едно или друго поколение се дефинира в сравнително широки граници и предвид контекста на темата, която е коментирана, а именно събитията в японската ядрена централа Фукушима, смятаме за безпредметна дискусията по оценката на поколението реактори.
По-съществен е фактът, че във връзка с инцидента в Япония Трайков ще поиска допълнителни разяснения и гаранции и от производителя, и от Международната агенция за атомна енергетика за сигурността на новия реактор.
По отношение на преговорите с руската страна, България е изразила своята ясна позиция за възможностите, които има като държава и за преценките, които е направила по отношение на стойността на проекта "Белене".
Очакваме руската страна да направи своите стъпки, които да направят проекта възможен за реализация и икономически изгоден за всички участници в него.
Тази седмица продължават предварително договорените срещи, за които руската страна би трябвало също да е добре информирана.
Водещи
-
НОИ с важна информация за пенсиите
Вижте месечната информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните...
18.08 | 14:20
-
Валентин Вацев: Путин предложи на Тръмп цял нов свят (ВИДЕО)
Русия ще се върне на Балканите и в България, прогнозира анализаторът
18.08 | 14:00
-
Виктория Томова ще играе срещу испанка на старта на квалификациите в Ню Йорк
Двубоят между нея и Бурийо е насрочен по програма за 19 август (вторник)
18.08 | 13:45
Най-четени
-
Катастрофа с тирове на един от входовете за Пловдив затапи АМ "Тракия"
Задръстването е над 5 километра
18.08 | 10:30
-
Запали се сметището в пловдивско село
Сигналът за пожара е подаден към 05:30 ч. в понеделник
18.08 | 10:45
-
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник
В петък се проведе изслушване на трите кандидатки за поста - Деница Димитрова, Марина Кисьова...
18.08 | 09:45