Спират колата от движение при шофиране без книжка и алкохол над 1,2 промила 05.10 | 19:36

Предлагат допустимият градус зад волана да е до 0,2 промила

От iNews.bg

Автомобилите на шофьори, хванати да карат в нетрезво състояние, няма да бъдат конфискувани, а ще бъдат спирани от движение. За нарушителите, които шофират с над 60 км над допустимата скорост, се предвижда най-тежкото наказание - затвор от 1 до 3 години. Лишаване от свобода от 1 до 3 години и глоба ще отнесат организаторите и участниците в автомобилни гонки. А собственици на автомобили, които форсират двигателите и създават шум, могат да бъдат съдени заа хулиганство.

Това са част от мерките срещу нарушителите по пътищата, които работна група от експерти на МВР, МТИТС и Върховна касационна прокуратура, предлагат с промени в Закона за движение по пътищата. Те бяха представени на брифинг и ще бъдат внесени за одобрение от Народното събрание. Основната причина за новите предложения е стряскащата статистика за загиналите и ранените по пътищата у нас.

"Тези мерки са напълно необходими: По-строг контрол на пътя с по-строги наказания. Това е начинът, по който можем да излезем от сегашната ситуация, констатирана за последните два месеца на пътя. Основните причини за нарушенията са именно такива. Дори и да изглеждат прекалено високи тези мерки, МВР няма друг избор, освен да ги предложи за одобрение от парламента, за да се пресече това, което се случва в момента по пътищата”. Така вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова мотивира предложенията за новите санкции спрямо шофьорите.

Тя декларира, че МВР няма да се откаже от контрола по пътищата. "В момента берем плодовете на няколкогодишен отказ от системно и правно прилагане на изискванията към водачите. Констатираме много сериозни нарушения и в нашите редици, за което също се вземат мерки”, заяви Бъчварова, цитирана от БГНЕС.

Предвиждат се по-високи глоби за шофьори и пътници, които не използват обезопасяващите колани. Промените предвиждат още и намаляване на прага на нивото алкоол, с което може да се шофира. Предлага се праговете вече да са от 0.2 до 0.7 промила на 1000 единици и от 0.7 до 1.2 промила на 1000 единици като такова ниво на алкохол у шофьора ще се счита за престъпление от общ характер. Според статистиката на МВР 30% от всички загинали на пътя у нас са заради пияни шофьори.

За първите 24 месеца зад волана новите шофьори пък ще разполагат в талона само с 2/3 от съществуващите 39 точки - само с 26 точки. За новобранците ще важат и по-ниските прагове за максимално допустим алкохол - до 0.7 промила, за да не им спрат колите от движение.

В случаите, когато водач вече е хващан да шофира без правоспособност или пък шофьор е уличаван да кара с алкохол над 1,2 промила, автомобилът ще бъде спиран от движение. Това ще става с автоматично прекратяване на служебната регистрация на автомобила за период от 1 година.

Същото ще стане и ако шофьор откаже да даде алкохолна проба, както и ако бъде хванат за втори път без книжка. Тези мерки няма да важат за лизинговите компании.

 

Предвиждат се и мерки за по-бързо събиране на глобите. Размерът им ще е два пъти по-малък, ако я платим до 14 дни. Друга мярка за бързо събиране са и глобите с електронен фиш.  

Водещи

Най-четени