24 случая на варицела са регистрирани във Великотърновска област 18.03 | 09:29
За сравнение в началото на месеца заболелите са били 14. Здравните власти уверяват, че няма място за притеснение.

24 случая на варицела са регистрирани във Великотърновска област в периода 10-16 март. Това показва справка със седмичния бюлетин на Регионалната здравна инспекция в старата столица, предаде "Фокус".
За сравнение в началото на месеца заболелите са били 14. Здравните власти уверяват, че няма място за притеснение.
Варицелата, позната още като дребна шарка, е вирусна заразна болест, която се проявява основно при децата до 10 години. Тя обикновено протича леко с обрив по кожата, без да оставя следи. Инкубационният период е от 11 до 21 дни. Пренася се по въздушно-капков път. Обикновено се формира траен имунитет, но в редки случаи е възможно повторно разболяване.
През миналата седмица в региона са регистрирани още 5 случая на ентероколити, по 1 на салмонелоза и ротавирусна инфекция и 56 на остри респираторни заболявания.
"През периода общата заболяемост от грип и остри респираторни заболявания за област Велико Търново, оценена чрез системата за сентинелно наблюдение, е 94,39 на 10 000 души население спрямо 91,02 на 10 000 души население за периода 3 - 9 март (за страната – 94,71 на 10 000 души население)", уточняват още от РЗИ.
Водещи
-
Борисов честити "победата" на партия "Величие"
"То (мнозинството) от самото начало е толкова крехко, сега е още по-крехко", заяви Борисов.
19.03 | 10:45
-
Кирил Петков: Липсват 25 детски градини в София
Според него, ако управляващото мнозинство се опира на Делян Пеевски, ще паднат скоро.
19.03 | 10:30
-
Тровят умишлено дърво в идеалния център на София – това е пореден такъв случай
Първият човек, който забелязва пропитото дърво с гориво, както и следите от разлятата течност...
19.03 | 09:59
-
В цялата страна заведения ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест
На места се очаква ресторантьори да блокират за кратко основни пътища и ключови кръстовища.
19.03 | 09:45
Най-четени
-
На 19 март православната църква почита Св. мъченици Хрисант и Дария
Хрисант бил син на царедвореца Полемий от Александрия
19.03 | 08:30
-
Времето днес: Леко затопляне с повече слънце
Максималните температури ще бъдат от 5 до 10 градуса
19.03 | 07:57
-
ТОП 3 на най-лошите свекърви според зодията
Това са свекървите, които са готови на всичко, за да запазят доминиращата си роля в живота на...
19.03 | 09:15