Откриха мястото на несъзнателните спомени 18.12 | 10:31
Учени локализираха мястото в мозъка, отговорно за ненадейните спомени, които понякога ни връхлитат
Екип от изследователи от центъра за мозъчни изследвания от университета "Дейвис" в Калифорния откриха малка област дълбоко в мозъка, наречена периринален кортекс, която е отговорна на несъзнателните концептуални спомени, пише Softpedia.
Всички хора притежават подобен тип спомени, които изкачат, когато най-малко ги очакваш. Този феномен се получава, когато например без да искате асоциирате дадена фраза или аромат със спомен за определена случка и място, на което сте били в миналото.
Досега учените вярваха че периреналният кортекс е отговорен за съзнателните (декларативни) спомени, подобно на разположения в близост хипокамп.
Проучване на Уей-чун Уанг и негови колеги от университета "Дейвис" показва обаче, че нещата са по-сложни, отколкото се е смятало досега.
За целта на изследването учените провели паметови тестове на хора с амнезия и нарушения в периринален кортекс други области на мозъка. Паралелно с тях била изследвана и контролна група от здрави доброволци. И на двете групи били направени снимки с ядрено-магнитен резонанс.
На участниците били раздадени дълги списъци от думи на ежедневни предмети като стол, маса, легло и т.н. Изследваните лица били помолени да опишат степента на емоции, които създава всяка дума. На по-късен етап участниците били помолени да поставят съответните думи в по-общи понятия като например "мебели".
Резултатите от тестовете показали, че страдащите от амнезия и тези с увреждания на перириналния кортекс се справят много по-зле от здравите участници. Те не можели да правят несъзнавани асоциации между даден предмет и емоция/събитие.
Снимките от ядрено-магнитния резонанс също показвали, че при болните засегнатите области оставали "тъмни", докато тези на здравите се активирали по време на тестовете.
Декларативната памет е тази, която е свързана с конкретните спомени. Когато казвате за дадено място, че сте били на него, вие всъщност използвате декларативната си памет.
От изследването учените правят извода, че при увреждане на хипокампа този тип памет се засяга, но концептуалната (несъзнавана) памет от периреналния кортекс остава.
Откритията са публикувани в сп. Neuron.
Водещи
-
Димо Алексиев е натопен от колега за шофирането в нетрезво състояние?
Всичко започнало в дома на Наум Шопов
15.12 | 17:40
-
Владислав Горанов: Предложеният Бюджет 2025 не съдържа правдоподобни числа
"7-8 млрд. лева от приходната част са пожелателни, дефицитът може да е над 6%", смята бившият...
15.12 | 17:20
-
Най-малко един човек е загинал при корабокрушение на руски танкери в Черно море
Втори танкер също е в бедствено положение, след като е получил повреда
15.12 | 16:40
-
Иван Таков остава председател на БСП-София
Той е спечелил доверието на 76,4% от делегатите на Градската конференция, информираха от...
15.12 | 16:20
Най-четени
-
Петрохан е опесъчен и е проходим при зимни условия
Нов сняг е паднал тази нощ в прохода
15.12 | 10:20
-
Рая Назарян: Сглобката не трябва да бъде повтаряна
Върви се към "трудна" коалиция в НС
15.12 | 13:20
-
Вдигат с 50 лева прага за получаване на детски надбавки
Прагът за достъп до помощите се увеличава, което е свързано най-вече с вдигането на...
15.12 | 10:00