Диана Ковачева е новият правосъден министър 30.11 | 13:25
„Съдебната била независима“ в представите на Ковачева

Диана Ковачева е новият министър на правосъдието, след като беше избрана с 109 гласа "за" при гласуването в Народното събрание.
44 народни представители гласуваха против назначението ѝ, а 13 се въздържаха. Ковачева, която наследява на поста новият вицепрезидент Маргарита Попова, беше директор на Асоциация "Прозрачност без граници" (Transparency International).
Назначението ѝ е било препоръчано от Брюксел. След като получи подкрепата на парламента, тя заяви, че се надява да достигне и надхвърли летвата, положена от Маргарита Попова. Утре новият министър ще се запознае с дейността на ВСС.
Ковачева положи клетва със заявката да подкрепя съдебната система. "Разчитам, че в края на мандата съдебната система ще продължи да бъде независима, както е и сега", заяви Ковачева, цитирана от БТА.
Тя уточни, че реформата в сектора е свързана с европейските приоритети, с промените, произтичащи от членството на страната ни в ЕС и от Лисабонския договор. Ковачева поема поста след като в съдебната система имаше сериозно напрежение относно кадровите назначения.
Диана Ковачева е родена в София през 1975 г. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Професионалният ѝ опит е от Института по правни науки към БАН и в международния отдел на Министерството на правосъдието. От 2002 г. е изпълнителен директор на "Трансперънси интернешънъл България".
iNews припомня, че ВСС избра приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов – съдия Владимира Янева за председател на Софийския градски съд (СГС).
Членовете на ВСС Капка Костова и Галя Захарова подадоха оставки заради несъгласие с кадровата политика на съвета, със същия мотив напусна и съдия Душана Здравкова, а конкурентът на Янева за поста – Величка Цанова пък подаде оставка като заместник-председател на СГС и шеф на Наказателното отделение.
Избрани бяха нови членове, но само преди няколко дни председателят на Върховния касационен съд поиска по-почтени хора за системата.
Водещи
-
Кметът на Огняново е нападнат от собственик на хотелски комплекс заради незаконни сондажи на минерална вода
Това съобщи самият той
17.09 | 14:30
-
Вдовицата на Алексей Навални: Мъжът ми е бил отровен
Това показва анализ на западна лаборатория, Юлия Навалная
17.09 | 14:20
-
ПП-ДБ предлага повече ученици да имат право на еднократна помощ
В момента право на такава помощ имат децата от 1-и до 4-и, и в 8 клас
17.09 | 14:10
-
Патриархът: Вярата, надеждата и любовта - няма нещо по-голямо в този живот
И всеки може сам да си направи сметка каква е моята вяра, имам ли надежда за утре, каза той
17.09 | 14:00
Най-четени
-
Експерти: България е рекордьор по загуба на вода
Според експертите България е рекордьор по загуба на вода.
17.09 | 10:30
-
Притежанието и разпространението на райски газ може да доведе до лишаване от свобода до пет години
Санкции за родители и шофьори
17.09 | 08:45
-
Петият вот на недоверие към правителството влиза в парламента
Той е за провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие. Вносителите са...
17.09 | 08:59
-
Ивелин Михайлов: На 100% подкрепяме вота на недоверие
"Ние сме част от партиите, които са го подкрепили, не са търсили от нас подписи, ние сме от...
17.09 | 11:45