Проверяват 264 висши държавни служители за укрити данъци 30.01 | 13:52
На пълни проверки ще бъдат подложени служителите, които не са декларирали част от имуществото си

Националната агенция по приходите (НАП) ще извърши проверки на 264 души, заемащи висши държавни длъжности за укрити данъци, съобщиха българските информационни агенции, като се позоваха на информация на агенцията.
Сметната палата е установила, че тези лица не са декларирали някакво имущество в декларациите, изисквани от Закона за публичност на имущество на лицата, заемащи висши държавни длъжности.
Пропуските са най-разнообразни - от необявени покупки на леки автомобили на съпрузи и съпруги, до недекларирани хонорари, парцели и апартаменти.
Инспекциите ще обхванат не само необявеното имущество, но и всички приходи и разходи на проверяваните и техните съпрузи и съпруги. Ще бъде проверено и дали официално обявените им доходи съответстват на семейното имущество. Средният срок за една подобна проверка е 3 месеца.
Изпълнителният директор на агенцията Красимир Стефанов призовава всички подлежащи на проверка да изразят писмено съгласието си да бъдат оповестени данните от проверките.
Според данъчните закони, ако се установи несъответствие на доходи и имущество, инспекторите на НАП начисляват пълния размер на укрития данък заедно с лихвите.
При открити данни за данъчно престъпление, материалите ще бъдат предадени на прокуратурата. Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 8 години и конфискация на цялото или част от имуществото на лице, което е укрило данъци в особено големи размери, припомня агенция "Фокус”.
От приходното ведомство обаче уточняват, че не всяко нарушение на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности е и данъчно нарушение.
Покупката на лека кола от съпруг или съпруга сама по себе си не е данъчна простъпка, допълват още от НАП.
Водещи
-
Климатолог: Няма да срутят незаконните строежи! Зад тях се крият алчност и много пари
Искали да правят държава с голямо Д, но ние сме с малко, смята Симеон Матев
08.10 | 21:00
-
Ексдепутат катастрофира тежко на АМ "Тракия"
Димитър Найденов от "Демократична България" оцеля по чудо
08.10 | 20:30
-
Вижте всички решения на Министерския съвет от днес
Правителството осигури по 3000 лв. допълнителна помощ на семействата, пострадали от...
08.10 | 20:15
Най-четени
-
"Да работим като германците": От ПП-ДБ внесоха законопроект за отпадане на почивните понеделници
Това заяви депутатът Йордан Иванов
08.10 | 16:45
-
ППС: Не тръгвайте към планините! 2
Планинските спасители отново напомнят на туристите да следят актуалната прогноза за времето,...
08.10 | 11:30
-
Две условия за пускане на парното в София
08.10 | 18:15
-
Белобрадова: Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме!
Вчера тя натовари чували с отпадъци в личния си автомобил, за да ги извози до място, където...
08.10 | 14:20