Соломон Паси: Светът не се движи от присмехулници, той се движи от лидери 18.07 | 10:34
Имаме нужда от дългосрочни и големи цели, смята той
По повод на критиките на идеята за летене в космоса на ”Има такъв народ” и това, че тя стана обект на шеги, Соломон Паси заяви: "Щом се присмиват, значи са на прав път. Светът не се движи от присмехулници, той се движи от лидери".
"Имаме нужда от дългосрочни и големи цели. Навремето през 1990 г. имахме за цел НАТО и ЕС, вървяхме към хоризонта. За съжаление, откакто влязохме в ЕС нямаме голяма цел и ние от Атлантическия клуб искаме да възстановим посоката на България, а това се прави с големи цели, обясни президентът на Атлантическия клуб пред bTV.
"Не сме участвали в писането на програмата на проектокабинета на ИТН, но ако те наистина имат сериозно намерение да изпратят астронавт в космоса и да изградят българска аерокосмическа агенция, това е област, в която можем сериозно да ги подкрепим. Все пак Атлантическият клуб е написал първия закон за космическите индустрии в България", посочи д-р Соломон Паси.
По повод на критиките на идеята и това, че тя стана обект на шеги, той отбеляза: "Щом се присмиват, значи са на прав път. Светът не се движи от присмехулници, той се движи от лидери".
Според д-р Соломон Паси първата конкретна стъпка за изпращане на наши астронавти в космоса е България да влезе в Европейската космическа агнеция. "Така както ние сме шестата в света космическа сила през 80-те години, третата в света страна, произвеждаща космически храни, така както сме държавата с най-много космонавти на глава от населението, днес сме почти единствената европейска държава, която няма право да изпрати космовати за Европейската космеческа агенция, защото не сме си платили таксата", каза още д-р Соломон Паси.
В момента с космоса ставата интересни неща, посочи той и отбеляза три големи състезания.
"Първото отново е между САЩ и Русия – кой първи ще заснеме игрален филм на МКС. Засега Русия е с едни гърди напред. Втората голяма конкуренция е спечелена от Ричард Брансън – кой първи ще изкара космическите туристи в орбита. Третото голямо състезание е между Джеф Безос и Илън Мъск – единият праща сателити на около 400 км височина, а другият на около 900 км и този, който е отгоре се оплаква, че този отдолу ще му засенчва сигнала", обясни д-р Соломон Паси.
Вижте за какво се карат американските бизнесмени, докато ние се караме кой колко е източил от ББР, добави той.
Водещи
-
Няма да спират влаковете по линията Добрич-Кардам
Преценява се в кои часове и в кои дни ще става това.
05.11 | 10:15
-
ГЕРБ ще подкрепи искане до Конституционния съд за касиране на парламентарните избори
"Проблемът обаче е друг – да не се окаже, че докато той се произнесе, да не сме в ситуация да...
05.11 | 09:45
-
Кирил Петков: Борисов е заявил, че ще прави кабинет с Пеевски
Избор между „България или Пеевски“
05.11 | 09:30
-
Нитрити в месото - невидимата заплаха за здравето
Как да разпознаем обработеното месо?
05.11 | 09:16
Най-четени
-
Кирил Петков: Борисов е заявил, че ще прави кабинет с Пеевски
Избор между „България или Пеевски“
05.11 | 09:30
-
Времето във вторник: Остава слънчево, но студено
05.11 | 08:03
-
Още два случая на нов щам на вируса емпокс (бяха открити в Лондон
Професор Сюзън Хопкинс, главен медицински съветник в Агенцията за здравна сигурност на...
05.11 | 09:02